Chystá se povinnné očkování proti pneumokokům - článek v Lidových novinách

Jak již vyplývá z názvu, děti čeká nové a povinné očkování, tentokrát proti pneumokokům. Redaktorka z Lidových novin Hana Čápová se však zamýšlí nad tím, jestli vůbec pro zavedení tohoto očkování existují pádné důvody. Pneumokoků je totiž véce než 90 typů, zatímco vakcína je účinná jen proti 7 typům.

Lidovky.cz, 26. 10. 2007

LN: Děti čeká nové očkování

Farmaceutické firmě Wyeth se podařilo prosadit povinné očkování všech dětí proti pneumokokovým nákazám. Novinka přitom přijde stát na čtyři sta milionů korun ročně. To odpovídá nákladům na všechna v současnosti povinná dětská očkování dohromady. Odborníci přitom přínos plošné vakcinace zpochybňují.

„Bude snaha toto očkování zavést jako plošné do očkovacího kalendáře dětí,“ potvrzuje hlavní hygienik Michael Vít. Letos se začal Prevenar americkéfirmyWyeth proplácet ze státní kasy zhruba třinácti tisícům dětí z rizikových skupin – těm, které infekce víc ohrožuje nebo které trpí jejím opakováním. Vít chce, aby nejpozději do tří let byly injekce Prevenaru povinné pro všechny děti.

Rychleji to podle Víta nejde. Odborníci musejí nejprve určit, v kolika měsících se dítě bude očkovat, a ve státním rozpočtu se musí najít oněch čtyři sta milionůkorun. Konečné slovo má sice ministr zdravotnictví, názor hlavního hygienika je pro něj ale rozhodující. „Pokud on řekne, že chce plošné očkování, je to na dobré cestě,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Otázkou je, zda se plošné očkování vyplatí. Pneumokoky má skoro polovina lidí běžně v nosohltanu, aniž by způsobily nemoc. Při oslabení hostitele se ale infekce může vyvinout. Mezi závažná onemocnění patří zápal plic, zánět mozkových blan a pneumokoková otrava krve. Většině vážných problémů se ale dá zabránit včasným nasazením antibiotik.

„Ročně u nás zemřou v důsledku pneumokokových infekcí nejvýš tři lidé, závažné komplikace má asi pět,“ říká Lukáš Dostal, odborník na očkování. „Neexistuje žádná studie, která by dokládala, že se očkování za tolik peněz vyplatí,“ upozorňuje Dostal a vysvětluje, že pneumokoků je víc než 90 typů. Vakcína přitom funguje jenom proti sedmi z nich.

Autor: Hana Čápová

Zdroj:http://www.lidovky.cz/ln-deti-ceka-nove-ockovani-09e-/zpravy-domov.aspx?c=A071026_195229_ln_domov_blh

Můžete si  také přečíst tiskovou zprávu o tomto očkování, kterou napsalo sdružení Rozalio (viz sekce Tiskové zprávy)

zde: http://www.rozalio.cz/index.php/tiskove-zpravy/221-rozalio-k-zavedeni-povinneho-okovani-proti-pneumokokovym-infekcim

další reakce zde: http://www.rozalio.cz/index.php/tiskove-zpravy/230-tiskova-zprava-reakce-os-rozalio-na-nepesnosti-ve-zprav-tk-ze-dne-2112007


Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Projednávání navrženo od 10. září

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Druhé čtení od 10. září

* Vypracovává se vyhláška

k zákonu

Náš poslední článek ZDE.