Na zrušení očkování proti TBC se stále čeká

Otoky v místě vpichu, hnisání, nateklé uzliny. Očkování proti tuberkulóze je pro malé děti (a jejich rodiče) mimořádně nepříjemné, protože se pojí s mnoha nežádoucími reakcemi. I to je jeden z důvodů, proč ho po osmi letech diskusí chce ministerstvo zrušit.

Vyhlášku vyškrtávající plošnou vakcinaci z českého očkovacího kalendáře připravila předchozí ministryně Dana Jurásková, její nástupce v čele resortu Leoš Heger ji zatím nepodepsal. Podle připravovaných pravidel by se očkovali jen novorozenci z rizikového prostředí, tedy například z rodin, v nichž se TBC objevila.
Dětští lékaři jsou vesměs pro její zrušení - reakce na očkovací látku jsou podle nich výrazné, zahnisané abscesy se často musí odstraňovat i chirurgicky. A v minulých letech došlo podle slov hlavního hygienika Michaela Víta dokonce k několika úmrtím poté, co dítě bylo naočkováno proti TBC.

Evropské státy plošně neočkují

Od této formy prevence se ustupuje i ve světě, jsme jednou z mála evropských zemí, kde se stále využívá neoblíbená vakcína. Odpůrci navíc namítají, že vakcína nechrání dítě úplně, uvádí se, že zhruba z 80 procent. Může však zabránit dalším nemocem, které se s tuberkulózou pojí. Dalším argumentem, proč vakcínu zrušit, je i fakt, že nemoc se u nás vyskytuje jen minimálně. Zrušení povinného očkování se nelíbí plicním lékařům. Připomínají, že za nízkým výskytem dříve „zabijácké“ infekce stojí právě plošné očkování dětí. Podle členky výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti Pavly Nykodýmové bylo riskantní už zrušení přeočkování dětí v 11 letech.
„Například v roce 2005 u nás onemocnělo tuberkulózou 19 dětí mezi 10 a 20 lety. Zjistilo se, že 18 z nich nebylo přeočkováno,“ uvádí lékařka. V zemích, kde se proti tuberkulóze plošně neočkuje a rozhodnutí je na rodičích, se podle ní v dětském věku tuberkulóza objevuje mnohem častěji. Pokud rodiče chtějí, mohou i nyní nechat dítě v jedenácti letech přeočkovat, ale vakcínu zaplatí z vlastní kapsy.

Plicní lékaři: Raději očkování přesuňme na později

Plicní lékaři navrhují jinou změnu, a to posunutí očkování na pozdější termín. Tím by se zamezilo nežádoucím reakcím.
Brzy po narození není ještě jasné, zda dítě netrpí poruchami imunity, takzvanou imunodeficiencí. V případě, že je naočkováno proti tuberkulóze, hrozí mu smrt. Rodiče, kteří se obávají, že jejich dítě bude trpět poruchou imunity, mohou v současné době (pokud se tedy očkování nezruší úplně) požádat o posunutí očkování do vyššího věku, doporučuje se sedm až dvanáct měsíců, v té době už by očkování mělo být pro děti bezpečné.

Autor: Lucie Frýdecká

Zdroj : MFDnes, příloha zdraví 10.9. 2010


Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.