Dvě pětiny Čechů se bojí očkování, zjistila VZP

14. 4. 2017, Tyden.cz

Téměř dvě pětiny Čechů, konkrétně 38,36 procenta z nich, se bojí očkování. Například vakcínu proti klíšťové encefalitidě, která může vést k obrně horních končetin, depresi a dokonce i úmrtí, má pouze čtvrtina dospělé populace, necelých sedm procent lidí o ní uvažuje. Vyplývá to z průzkumu, který provedla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) mezi svými klienty.

"Celková proočkovanost tuzemské populace je stále poměrně nízká. Například v Rakousku se proti klíšťové encefalitidě nechává očkovat téměř 90 procent lidí," konstatoval mluvčí VZP Oldřich Tichý. S klíštětem přitom podle něj loni přišla do styku téměř třetina lidí, kteří se průzkumu zúčastnili.

 

Podle odborníků jsou obavy lidí zbytečné. "Vakcíny, které jsou na trhu, jsou bezpečné, nejsou hlášeny žádné závažné vedlejší účinky. Jako u každého očkování se i v tomto případě může objevit zarudnutí a otok v místě vpichu, případně zvýšená teplota, únava a slabost, ale tyto projevy za dva tři dny odezní," uvedl profesor Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti.

O dopadech očkování na lidský organismus - zvláště u dětí - se v Česku diskutuje dlouho. Většinou se proti němu stavějí lidé, kteří ho odmítají plošně. A to navzdory tomu, že se díky němu podařilo téměř vymýtit zákeřné nemoci typu obrny či černého kašle. Odmítání očkování pak vedlo v minulých letech k tomu, že se výrazně zvýšil počet lidí nemocných příušnicemi. Podle lékařů je to mimo jiné důsledkem chybějícího očkování - mnoho lidí jím neprošlo nebo vypršela doba účinnosti vakcíny. Válka proti němu tak získala trhlinu. Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky byl jenom v roce 2015 evidován oproti roku 2015 téměř trojnásobek nemocných. Nárůst byl znatelný i loni.

Přesto i odborníci přiznávají, že v některých případech - například u oslabených dětí - může necitlivé očkování vést k poškození jejich zdraví. Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním proto možná po letech získají nárok na odškodnění od státu. Sněmovna by to mohla uzákonit v rámci vládní novely o specifických zdravotních službách, kterou navrhl to poslanec TOP 09 a STAN Jan Farský. Poslancův návrh počítá s tím, že "za újmu nikoli zanedbatelnou", která by byla způsobena v souvislosti s očkováním, nese odpovědnost stát. Odškodnění za tuto újmu by mělo být podle Farského stanoveno podle zákona o odpovědnosti státu za nesprávný úřední postup a za použití občanského zákoníku.

AUTOR: Pavel Cechl

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/dve-petiny-cechu-se-boji-ockovani-zjistila-vzp_421467.html


Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.