Kontroverzní plošné očkování proti TBC konečně zrušeno

 1.11. 2010 vstoupila v platnost vyhláška 299/2010 Sb.,  která ruší plošné povinné očkování dětí  proti TBC a nahrazuje je výběrovým očkováním dětí z rizikového prostředí.  Očkování takzvanou "hexavakcínou" se přesouvá z třináctého už na devátý týden po narození dítěte.

Občanské sdružení ROZALIO, stejně jaké řada odborníků, již dlouhou dobu na problémy s tímto očkováním upozorňovalo a toto rozhodnutí vítá.

Plošná BCG vakcinace se v západní Evropě již desítky let neprovádí a výskyt TBC v populaci je ve většině států nižší než v ČR!
 I státy bývalého východního bloku svoji očkovací politiku transformují  např. Slovinsko v r. 2005 přešlo na selektivní vakcinaci a nemá problém s nárůstem TBC ani u dětí ani u dospělých. A to je Slovinsko hranice EU tzv. brána do Balkánu.

MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D. z Univerzitního centra pro primární imunodeficience, při Ústavu klinické imunologie a alergologie LF MU (Brno) uvedl: "…Očkování novorozenců proti tuberkulóze takzvanou živou vakcínou časně po narození je rizikové a v Česku zabilo již pět dětí…“

Na zrušení plošného očkování proti TBC vzhledem k jeho vysoké rizikovosti a rozporné účinnosti ROZALIO o.s. apeluje od svého vzniku před čtyřmi lety.


Aktuálně v legislativě

 

 

 

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.