Volební kalkulačka letos výrazně zohlední postoje k očkování

Praha, 19. září 2017

Koho volit? V předvolebním čase jde o poměrně frekventovanou otázku, přičemž kritéria pro výběr stran jsou rozmanitá. V letošních volbách mohou být pro některé voliče vodítkem i názory jednotlivých politických stran na očkování a represe s tím spojené.

„Tvůrci volební kalkulačky vyhověli naší žádosti a do srovnávání názorů a postojů politických stran zahrnuli i tři otázky týkající se očkování. Ten, koho očkování zajímá a jeho nastavení se ho dotýká, tak může zjistit, jak jednotlivé strany na represivní systém očkování v ČR nahlížejí. To mu může pomoci při rozhodování, koho letos do Poslanecké sněmovny volit,“ uvedla Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio – Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování.


Rozalio působí v ČR již deset let a snaží se prosazovat především zásady bezpečného očkování (očkování s minimalizací rizik). Poukazuje také na kontraproduktivitu striktního systému, který sankcemi a nátlakem na rodiče ztrácí na důvěryhodnosti.

Politická reprezentace očkovací politiku bezprostředně ovlivňuje, je tedy namístě vybírat své zástupce i podle toho, zda se strany přiklánějí k represi bez možnosti volby, nebo spíše k osvětě, možnosti výběru vakcín a individualizovanému přístupu především podle zdravotního stavu.
„V novém volebním období plánujeme směřovat své snahy k zákonodárcům, a to k nápravě těch nejabsurdnějších opatření, jakými jsou například zrušení represe v podobě zákazu vstupu řádně neočkovaných dětí do školek, účasti na školách v přírodě či táborech,“ říká Martina Suchánková.

Již v květnu tohoto roku Rozalio oslovilo politickou veřejnost „Otevřeným dopisem politickým stranám s výzvou k deklarování názorové pozice k represivním opatřením vůči zcela či částečně neočkovaným dětem před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR“. „Odpovědi na něj jsme obdrželi jen čtyři. Lze to připsat souběhu s vládní krizí, ale především krátké době do konce mandátu, kdy již nelze přijímat žádné změny. Otevřený dopis jsme psali s výhledem na blížící se volby jako nadnesení tématu a otázek, jež by měly strany komunikovat a v příštím volebním období s nimi počítat. Volební kalkulačka je pak další výbornou možností, jak zjistit postoje politických stran k našemu stávajícímu systému očkování. Stejně tak lze tyto otázky pokládat i na volebních mítincích,“ říká Martina Suchánková a doplňuje: „Změny v zákonech mohou provádět jen zákonodárci, ale to se obvykle děje až poté, co občané tyto změny začnou vyžadovat. Je tedy potřeba, abychom se všichni ozývali a volali po řešení problémů, které nás pálí. Jedním z nich je bezesporu očkování.“

 

Ve volební kalkulačce se politické strany vyjadřovaly k těmto bodům:
Očkování dětí by mělo být jen doporučené.
Za újmu vzniklou očkováním by mělo být odškodnění.
Zákaz přijímat neočkované děti do školek by měl být zrušen.

 

 

 

 

K volební kalkulačce přejděte ZDE.

 

Edit: Volební kalkulačky jsou dvě - jedna kratší (35 otázek), která obsahuje pouze jednu otázku k očkování a delší (100 otázek), která obsahuje námi zmiňované tři otázky k našemu tématu.


Nadcházející akce

Čt 24. 5. Brno
16:00 – 19:00 hod
Brána ke zdraví, Orlí 17
Přednáší: Martina Suchánková
 
Pá 25. 5. Ostrava
9:30 - 11:30 hod
Centrum Lanade, Zámostní 237/22
Přednáší: Martina Suchánková
 
Pá 25. 5. Havířov
15:00 - 18:00 hod
Mamacentrum, Jaroslava Seiferta 1483/8
Přednáší: Martina Suchánková
 
So 26. 5. Frýdek - Místek
9:00 - 12:00 hod
Lumpíkov, Tř. T. G. Masaryka 1108
Přednáší: Martina Suchánková
 
So 26. 5. Opava
15:00 - 17:00 hod
Spolek pro rodinu, Matiční 2
Přednáší: Martina Suchánková

 

Po 28. 5. Olomouc
15:30 - 18:30 hod
Studio Promami, 1. máje 12
Přednáší: Martina Suchánková

 

St 30. 5. Praha
9:00 - 12:00 hod
Mateřský klub Kuchyňka, ul. Květinářská
Přednáší: Martina Suchánková
Rezervace, informace:
Kamila.Broulikova@seznam.cz, 728 428 211

 

Čt 31. 5. Prostějov
16:30 - 19:30 hod
Soulcentrum - homeopatie, Lužická 5
Přednáší: Martina Suchánková
Informace a rezervace:
721 594 584, soulcentrum@gmail.com
Rezervace nutná!
 
Po 4. 6. Hradec Králové
14:00 - 18:00 hod
Přednáší: Martina Suchánková
Bližší informace se připravují

 

Út 12. 6. Praha
18:00 - 21:00 hod
A-centrum
Přednáší: Martina Suchánková

 

 

 

 

Darujme

 

Doporučujeme


 

 

  Hnutí za aktivní mateřství

 

 

A centrum

 

Unie porodních asistentek

 

Meduňka - rodinný měsíčník o alternativních cestách ke zdraví

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archivace stránek