Záznam z besedy Zdraví

Beseda: ZDRAVÍ  – Očkování a jeho možné následky. Autismus – co o něm víme a co netušíme? Nepoznané možnosti  se uskutečnla v so 29.10. 2011 v rámci populárně vzdělávacího cyklu besed a seminářů "Škola života"

Námětem na zamyšlení bylo téma ZDRAVÍ, které Světová zdravotnická organizace (WHO) definovala 7. 4. 1948 takto: „Zdraví je stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, a ne jen pouhou nepřítomností nemoci či slabosti.“

Hosté besedy byli:
  * Martina Suchánková (předsedkyně o.s. Rozalio)
  * Jiří Čehovský (Očkování – obchod se strachem - vydavatel, homeopat, autopat)
  * Linda Cecavová (spoluautorka knihy Přemůžeme autismus, terapeutka programu Son-rise ® )
  * Ivo Brachtl (dokumentarista, režisér - témata jako psychospirituální krize, autismus aj.)

Záznam besedy naleznete na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/141089-on-line-z-divadla-kampa-zdravi/

Očkování malých dětí stále vyvolává vzrušené debaty

Zdroj: Novinky.cz
Autorka: Andrea Zunová

O očkování dětí se už dlouhou dobu vedou vzrušené debaty. Na jedné straně stojí lékaři, kteří jsou pro, a na druhé straně narůstá počet rodičů, kteří své děti očkovat nechtějí.

Mají pochybnosti, zda je nutné děti očkovat už jako novorozence. Otázky vyvolává také fakt, zda je nutné děti nechat očkovat proti tolika nemocem. A v neposlední řadě mají rodiče také pochopitelné obavy, zda dětem očkovací látky nemohou ublížit. K rozbouřené debatě přispěl také bývalý ředitel velké farmaceutické firmy John Virapen, který očkování zpochybnil. A potvrdil, že farmaceutické firmy představují velké lobby a vakcíny jsou velkým byznysem, ve kterém jde každý rok o miliardy.

Ti, kteří mají s očkováním problém, navíc poukazují na fakt, že u nás je očkování povinné a ve většině západoevropských zemí naopak dobrovolné. Přesto je tam proočkovanost podobná jako u nás.

Číst dál...

Jehlou do mých dětí? NIKDY!

Zdroj: Instinkt
Autorka: Andrea Votrubová

Trestat rodiče za to, že chrání svoje děti, zní jako nesmysl. Ale jen do chvíle, než zabrousíte do Česka. Chcete odmítnout povinné očkování? Počítejte s pokutou. Podvolíte se a vaše dítě zemře na komplikace? Jste statistická anomálie. Stát je v každém případě z obliga.

Sotva utichla hysterie kolem prasečí chřipky, valí se na české rodiče další nátlaková vlna. Ohrozíte vlastní dítě i celou populaci! Nerozumíte tomu! Bič na vás! Přesně v tomhle duchu se znovu rozběhla debata o zavedení dobrovolného očkování. Než jí stát rychle zatnul tipec. Jakmile totiž Nejvyšší správní soud loni rozhodl, že trestání „neposlušných" rodičů stojí na hliněných nohou vyhláškové normy, vyrazilo ministerstvo do protiútoku. A před pár dny ohlásilo záměr zapracovat sankce za odmítnuté očkování přímo do zákona.
Faktem je, že drtivou většinu národa tohle drama ani za mák nevzrušuje. O prospěšnosti vakcinace nepochybuje devadesát devět procent tuzemských matek a otců, a pokud už si nějaká rizika komplikací připouštějí, berou je jako nutnou daň za ochranu dítěte před nakažením. Přesto by je tahle slepá důvěra v systém mohla jednou mrzet.

Číst dál...

Jdou i po vašich dětech

Zdroj: Instinkt
Autorka: Karolína Lišková

 Český stát tlačí novým návrhem zákona rodiče ke zdi a farmaceutické společnosti si můžou mnout ruce. Příběhy očkovaných dětí, argumenty odborníků i výpovědi vrcholných manažerů vrhají na farmaceutické společnosti divné světlo.

Když bylo Natalii Konopáčové z Brna šest let, rodiče ji nechali naočkovat proti klíšťové encefalitidě. „Natalka měla jet do školky v přírodě a já jsem měla strach, že onemocní, kdyby chytla klíště a učitelky na to včas nepřišly. Ona to tenkrát byla taková hysterie, ve všech časopisech psali, jak je to nebezpečné a jak vakcína dítě ochrání, a také mámy ostatních spolužáků je takhle nechávaly očkovat.“ Podle slov Natalčina otce Tomáše Konopáče rodiče nikdo neupozornil na vedlejší účinky a nikdo jim neřekl, co může vakcína způsobit. Dneska už vědí, že se měli zajímat sami.

Číst dál...

Diskuse o očkování v České televizi

Ve čtvrtek 12. 5. 2011 se od 21:25 hod diskutovalo v pořadu České televize "Máte slovo"  o ne/očkování.

Videozáznam pořadu


Citace ze stránek relace:

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat na téma: Očkování - jeho nutnost, rizika a důvody k odmítání. Diskutovat budou: předseda české vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD., prof. MUDr. Jan Janda, CSc., MUDr. Lukáš Dostal, za rodiče Markéta Melicharová a Martina Suchánková přesdedkyně o.s. ROZALIO, Rudolf Kalovský  - o. s. Nahlas

Číst dál...

Mámy „rebelky“

Zdroj: Blesk pro ženy
Autorky: Kateřina Pokorná a Olga Poucherová

To, co je pro většinu maminek a jejich dětí normou nebo nutným zlem: očkování, antibiotika, porod v porodnici, je pro jiné nepřijatelná cesta. Proč se některé mámy rozhodnou rodit doma nebo nenechají očkovat své děti ani proti smrtelným chorobám?

Setkaly jsme se se třemi maminkami, které se vzbouřily proti normám společnosti. Nejsou to bláznivé divoženky zanedbávající své děti. Naopak - své potomky nade všechno milují. Proč se rozhodly jít proti proudu a co tím riskují?

Číst dál...

O tom rozhoduju já

Jak se lidé v Česku vyrovnávají s návykem podřizovat se autoritám
Silvie Lauder, Respekt 

Dva týdny starý verdikt Ústavního soudu týkající se povinnosti očkovat vlastní děti nám znovu připomnělo, že svobodná volba nepatří v našem životě k úplně automatickým položkám. Přesto se něco děje: podle strážců ústavy stát neměl právo udělit Pavlu Vavřičkovi (který před osmi lety odmítl nechat očkovat své děti) pokutu. A dále platí, že všichni rodiče mají za určitých podmínek právo očkování odmítnout. Bojovat za něco, co je na Západě běžné, může být dodnes obtížné. Už dávno to ale není beznadějné.

Číst dál...

Pořady o očkování v tv

 9. 2. 2011 na Čt 24 v pořadu Hyde park byl hostem prof. MUDr.Jan Janda předseda České pediatrické společnosti a tématem bylo Povinné očkování dětí

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10252839638-hyde-park-ct24/211411058080209-hyde-park/

22. 2. 2011 se očkování se věnovala slovenská televize Markíza v pořadu Reflex, ve kterém byl věnován velký prostor rodičům dětí, jenž měly po očkování zdravotní komplikace

http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/reflex/55015

25. 2. 2011 se slovenská STV 2 v pořadu Fokus pokusila, k očkování, nechat vyjádřit odborníky i rodiče

http://www.stv.sk/online/archiv/fokus?date=2011-02-25&id=44354

Pořady o očkování v Českém rozhlase

 V pátek 18.2. ve 21:10 na ČRo 6 v cyklu Česká justice byl odvysílám pořad
"Legislativa a očkování", který připravil Jakub Šiška
http://www.rozhlas.cz/cro6/tipy/_zprava/legislativa-a-ockovani--853428

V pátek 18.2. ve 21:40 na ČRo 6 v cyklu Zaostřeno na lidská práva byl odvysílán další pořad s tématem očkování
"Ústavní soud se vyjádřil k povinnému očkování", který připravila Jarmila Balážová
http://www.rozhlas.cz/cro6/tipy/_zprava/ustavni-soud-se-vyjadril-k-povinnemu-ockovani--852892

V pondělí 21.2.v 16:05 na ČRo 2 Praha se pořad Čaj pro dva věnoval tématu povinného očkování dětí. Diskutovali Petr Sedláček za o.s. ROZALIO a MUDr. R. Prymula předseda Vakcinologické společnosti, moderátorem byl Jakub Šiška
http://www.rozhlas.cz/iradio/archiv?p_po=100301
záznam pořadu zde

Trestat každého, kdo se bojí jehly?

Na stánkách Lidových novin proběhla diskuse o vhodnosti ay přípustnosti represivního vynucování očkování.

Zdravotníci chystají zákon s rozsáhlým povinným očkovacím kalendářem, včetně sankcí za jeho neplnění. Není to v dnešní době přehnané? Lze brát slova expertů o „nezbytnosti“ vážně, když před pár lety bylo TBC povinné a dnes není?

A jednají pediatři s rodiči jako s partnery?

Diskutující
Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti
David Zahumenský, předseda Ligy lidských práv
Helena Máslová, lékařka, zakladatelka Centra psychosomatické medicíny
Martin Zvěřina, komentátor LN

Číst dál...

Preventivní represe očkování

 Očkování se zdá být stejně otázka veřejného zdraví jako svobody. Snaha omezit nadvládu razítek v očkovacím průkazu se i u nás stala od 90. let předmětem úsilí mnoha rodičů a, jak ukazuje s pomocí zprávy Ligy lidských práv Hana Holcnerová, částečně uspěla.

Číst dál...

Kdo se bojí očkování

 V příloze Hopodářských novin byl 7. 1. 2011 uveřejněn článek, který hovoří o různých pohledech na očkování a následně spustil mediální zájem o argumrnty pro a proti dobrovolnému očkování.

Článek uvádíme v plném znění i s ohlesy, které jsme na něj zachytili. Považujeme je za velmi důležité a dokreslující mnohé uvedené nesrovnalost.

Číst dál...

Co by přineslo dobrovolné očkování?

 Nejvyšší správní soud letos v červenci v rámci jednoho soudního sporu dovodil, že nelze trestat rodiče za to, že nenechají očkovat své děti. Reálný dopad tohoto judikátu je zatím nejasný, oživil ale otázku, do jaké míry mohou a mají být rodiče za vakcinaci svých potomků odpovědni. Zainteresovaným odborníkům jsme proto položili následující otázku: Co by podle vás přinesl přechod na dobrovolné očkování a je česká veřejnost, laická i odborná, na takový krok připravena?

Číst dál...

Svého syna nenechávám očkovat, říká lékař

 Lékař Jiří Mařádek nesouhlasí s povinným očkovacím kalendářem a pro svého syna sestavil vlastní. Ponechal v něm jen tetanus, tuberkulózu a záškrt. Ty další mohou podle jeho slov víc uškodit než pomoci. "Je potřeba, aby rodiče tlačili na pediatry, aby jim poskytovali adekvátní informace o vakcínách," říká.

Číst dál...

Dopis prezidentu ČR ohledně očkování proti prasečí chřipce

 Jak reálná je hrozba prasečí chřipky a jak nutná je plošná vakcinace, o tom všem napsal Ing. Radomil Hradil prezidentu republiky.

Celý dopis i s odpovědí pana prezidenta jsme se svolením autora převzali z http://prasecichripka.blog.cz/

Číst dál...

Vedlejší účinky : Miliardové ztráty

 Image Komentář Lídy Rakušanové, který zazněl v ČRo 6, 5.8. 2009 v rubrice Názory a argumenty

O tom, že farmaceutické firmy „motivují“ lékaře k předepisování svých výrobků zvláštními odměnami, se mluví už tak dlouho, že zřejmě ani nestojí za to se nad tím pozastavovat. Jak jinak si vysvětlil, že po brilantní televizní reportáži Lukáše Landy o zkorumpované lékařce, která očekávala za předepisování léků zcela samozřejmě slušný vedlejší příjem od farmaceutické  firmy, vyšetřuje případ sice Státní úřad pro kontrolu léčiv, ale prezident lékařské komory Kubek je v klidu: podle toho, co řekl včerejším HN, je to prý stejné, jako když obchodník bere provizi   od firmy za to, že prodává její zboží. Na vyloučení z komory to prý rozhodně není. Jako „selhání jednotlivce“  hodnotí případ sborem i všechny zúčastněné instituce: od nemocnice, kde mezitím už propuštěná lékařka pracovala, až po dotyčnou farmaceutickou firmu. 

 

 

Číst dál...

"Přísně střežené dítě" - článek v týdeníku Respekt

 

ImageVyvážený článek, který se snaží objektivně zmapovat situaci rodičů v ČR, kteří chěli a chtějí o očkování svých dětí rozhodovat sami.

Vyšel 26. lednal v Respektu s podtitulem "Češi začínají opatrně přesouvat odpovědnost za očkování dětí ze státu na rodiče"

Číst dál...

Článek z 1. 4. v Lidových novinách - Očkování je pro dítě zátěž

Image1. dubna zveřejnily Lidové noviny podle nás velmi vyvážený článek o očkování a důvodech k pečlivému zvažování jeho aplikace. Státnímu ustavu pro kontrolu léčiv (SUKL) stále přibývá počet hlášení nežádoucích účinků po očkování a média jsou stále více nakloněná psaní nejen o kladech očkování, ale i jeho stinných stránkách. Jako jeden z podkladů k tomuto článku novinář Petr Kučera použil citace z rozhovoru s předsedkyní Rozalio, o.s. Karolinou Kovtun, která vyjádřila stanovisko Rozalio o.s., které si můžete přečíst v našem otevřeném dopisu hlavnímu hygienikovi MUDr. Michaelu Vítovi.

http://www.lidovky.cz/ockovani-je-pro-dite-zatez-dcn-/ln_noviny.asp?c=A080401_000018_ln_noviny_sko&klic=224691&mes=080401_0

 

Článek o očkování v Lidových novinách 20.10.2007

ImageV sobotu 20.10.2007 v Orientaci v LN vyšel článek Hany Čápové "Trochu to píchne, a jsme v bezpečí". V něm se kromě jiného píše:

"V České republice se na časném očkování proti TBC trvá i přesto, že několik evropských zemí je už ze svého očkovacího kalendáře vyřadilo. A navíc, zdejší odborná společnost plicních lékařů už léta prosazuje, aby děti nebyly očkovány hned v porodnici. Chce vakcinaci posunout mezi šestý a dvanáctý měsíc. Důvodů je hned několik. Především, očkování tak krátce po narození už pozbylo smyslu - původně bylo zavedeno především proto, že se kojenci mohli nakazit TBC z kravského mléka. Krom toho může způsobit problémy, protože se u novorozeňat nesledují vrozené poruchy imunity. Testy, které je mohou odhalit, sice existují, ale běžně se nedělají. „Během posledních let šest dětí s touto poruchou tuberkulózou v důsledku očkování onemocnělo, dvě z nich zemřely,“ říká Pavla Nykodýmová z pneumologické společnosti. 

Číst dál...