Novela zákona o ochraně veřejného zdraví

8.1.2015 bude zdravotní výbor  poslanecké sněmovny projednávat novelu zákona o ochraně veřejného zdraví.  Čeho a koho se změny týkají je přehledně shrnuto v blogu právničky Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty :

 

Jak přitvrdit s povinným očkováním? Likvidačními pokutami, navrhuje ministerstvo.                          

                               

V Poslanecké sněmovně se právě projednává návrh objemné novely zákona o ochraně veřejného zdraví z pera Ministerstva zdravotnictví, ve které je nenápadně vsunuta možnost ukládat až likvidační pokuty k nepřímému vynucování povinného očkování. Nejde ovšem o pokutu rodičům neočkovaného nebo částečně očkovaného dítěte, pokuty budou hrozit pořadatelům škol v přírodě a dětských táborů, provozovatelům mateřských škol a dětských skupin, ale i dětským lékařům. Zarážející je, že zcela chybí zdůvodnění navrhované represe, která je v rozporu s vyváženým řešením přijatým v západních demokraciích.       

Číst dál...

Reakce slovenských kolegů na rozhovor s MUDr. R. Prymulou

V časopise Maminka vyšel rozhovor s prof. MUDr. Romanem Prymulou, "Víte, která očkování jsou důležitá", opět jeden z mnoha článků, kdy novináři nevědí,neptají se na podstatu, nesrovnalosti a nechají dotazovaného odpovídat s jasným záměrem, předestřít jasnou s jedinou "očkovací pravdu".

Naši slovenští kolegové za Slobbody v očkování zareagovali a snažili se vyjádřit k uvedeným "pravdám", aby vyvážili velmi nízkou novinářskou a informační úroveň rozhovoru.

Číst dál...

Pár vakcín by děti mohly dostat později, říká lékař

 
 

Část očkování bychom mohli přesunout do vyššího věku dítěte, říká profesor Jiří Beneš, přednosta Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.    


       

LN Proč podle vás ve vyspělých zemích přibývá infekčních virových a bakteriálních onemocnění, na která existují vakcíny?

Vakcíny jako takové jsou v pořádku, neztrácejí svoji účinnost, zhoršuje se odpovídavost lidské populace. Působí zde ale i další faktor: když se například dříve očkovalo proti neštovicím, na které umíralo deset procent nakažených lidí, lidé nehleděli na vedlejší účinky očkování, protože šlo o život. Jenomže teď očkujeme i proti nemocem, které nejsou smrtelné. Roste tudíž požadavek na bezpečnost léčby. Snažíme se, aby léky měly co nejméně vedlejších účinků. Stále se zpřísňuje také legislativa na ochranu pacienta. Za těchto okolností se může stát, že v honbě za bezpečností a komfortem léčby se vakcína dostane na hranici účinnosti. Ale to je koneckonců i problém antibiotik a vlastně všech léků.

Číst dál...

Opakujte 10×: Nejde o odmítání očkování

Mohlo to být poklidné a nudné dopoledne ve sněmovně. Poslanci Nina Nováková a Jan Farský uspořádali seminář na téma povinné očkování dětí.

První náznak konfliktu se však objevil ještě před začátkem. Prof. Jan Janda, dlouholetý předseda České pediatrické společnosti – který přišel jako host, nikoli coby přednášející, a ve finále mluvil ne-li nejvíc, tak nejemotivněji – se marně pokoušel zbavit úporné dámy. Chtěla s ním diskutovat o očkování, ovšem způsobem, který se mu pranic nelíbil.

Když do sálu začaly přicházet maminky s dětmi a nakonec rodina s chlapcem na vozíku, bylo zřejmé, že v publiku převažují lidé, kteří mají s očkováním nemilé zkušenosti, a idylka se konat nebude. A nekonala.


Čtěte více na: http://www.vitalia.cz/clanky/dve-cesty-pro-ockovani-v-cr

Zůstane odpovědnost za nežádoucí účinky povinného očkování na rodičích?

V srpnu média informovala o úmrtí kojence po podání hexavakcíny. Mohou v případech nežádoucích účinků rodiče vůči někomu uplatnit odpovědnost za náhradu způsobené újmy? Od ledna 2014 je taková možnost výrazně omezena.

Článek z blogu Davida Záhumenského (advokát a bývalý předseda Ligy lidských práv)

Číst dál...

Diskuse o očkování v Českém rozhlase

30. žáří 2014 v 9:30 byla na ČRo Plus odvysílána diskuse v rámci pořadu Pro a proti Očkovat děti nebo neočkovat?

Hosté: předseda Vackinologické společnosti Roman Prymula a Martina Suchánková předsedkyně sdružení ROZALIO. Moderovala: Renata Kalenská.

Pořad je možné nalézt v archivu ČRo zde nebo přehrát přímo http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3217768

ČRo Plus - stránky pořadu Pro a proti http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_porad/101030

Když už OU!, tak pouze jedna šarže hexavakcíny

V den podání hexavakcíny zemřelo v ČR dítě. Co se vlastně stalo? Abyste zjistili, o co šlo, nesmíte spoléhat na zprávy SÚKL a musíte se rozhlédnout jinde. SÚKL nemá chuť informovat srozumitelně o tom, co se stalo skutečně.


Článek Jana Vavrečky ze seriálu: Kauza očkování - humánní medicína, nebo byznys?

Čtěte více na: http://www.vitalia.cz/clanky/kdyz-uz-ou-tak-pouze-jedna-sarze-hexavakciny/

 

 

SÚKL pozastavil šarži hexavakcíny, v den očkování zemřelo dítě

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozastavil distribuci a používání jedné šarže dětské vakcíny INFARIX HEXA. V Česku v den očkování touto látkou zemřelo dítě, sdělila ČTK Hana Pavlíčková z tiskového oddělení SÚKL. Událost se vyšetřuje na základě hlášení podezření na závažný nežádoucí účinek, podle ústavu neexistuje prokázaná příčinná souvislost mezi smrtí a aplikací dávky inkriminované šarže. V ČR je očkování hexavakcínou povinné, pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B.

Číst dál...

Máte slovo s M. Jílkovou: Ebola a očkování

Ve čtvrtek 11. 9. 2014  bylo tématem pořadu České televize "Máte slovo s M. Jílkovou"

 Ebola a povinné očkování dětí

 Za sdružení Rozalio se diskuze zúčastnil tiskový mluvčí Petr Sedláček

Shlédnout jej můžete zde

Bez očkování do školky? ÚS přezkoumá zákony

Ústavní soud (ÚS) přezkoumá právní úpravu, která prakticky znemožňuje neočkovaným dětem přijetí do mateřské školy. Jeden ze tříčlenných senátů na základě stížnosti rodiny z Vysočiny předal plénu návrh na zrušení sporných ustanovení ve dvou zákonech. Z postoupení návrhu ale ještě nelze vyvozovat konkrétní výsledek.

Číst dál...

Ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří dostali pokutu kvůli očkování

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost rodičů, kteří nenechali syna naočkovat povinnou hexavakcínou. Oba za to dostali šestitisícovou pokutu. Nové usnesení, které ústavní soudci zveřejnili ve své databázi, je v souladu s dalšími verdikty ve sporech kvůli očkování. Například Nejvyšší správní soud (NSS) nedávno v jiné kauze uvedl, že negativní názor na očkování a obava z možných rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí.

Číst dál...

MUDr. L. Eleková k Bludnému balvanu

MUDr. Ludmila Eleková, " obdržela cenu" Zlatý bludný balvan za "mimořádné zásluhy" od spolku Sisyfos, reagovala na toto otevřeným dopisem s břitkostí a vtipem sobě vlastním.

Číst dál...

Diskuse o povinném očkování v Českém rozhlase

V cyklus rozhlasových diskusí Pro a proti na ČRo Plus se dostalo i na téma očkování.

8.4.2014 - Nejvyšší správní soud potvrdil, že očkování hexavakcínou je povinné - rodiče musí nechat děti naočkovat, i když se bojí nežádoucích účinků. S T. Pavlíčkem diskutují H. Cabrnochová z České vakcinologické společnosti a P. Sedláček ze společnosti Rozalio.

K poslechu zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3097763

O pořadu Pro a proti: zde

Audio archiv pořadu: zde

 

Rozhovor - Dva různé pohledy na očkování

Rozhovor dokumentaristky Terezy Reichové s Prof. MUDr. Vladimírem Benckem a MUDr. Ludmila Elekovou pro Zelený kruh (Asociace ekologických organizací) ukazuje, jak jsou názory na očkování rozporuplné a někdy protochůdné, i když oba vycházejí z lékařských úst.

Prof. MUDr. Vladimír Bencko, DrSc.
Lékař, hygienik a epidemiolog na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se zdravotními následky a ekotoxikologií perzistentních cizorodých látek v prostředí, epidemiologií rakoviny a také antivakcinačními aktivitami.

MUDr. Ludmila Eleková
Lékařka, věnuje se celostní medicíně a je autorkou knihy Očkování, jeho účinky, následky a jejich léčba.

Číst dál...

Dětské skupiny zatím nebudou. Ministryně chce přepsat novelu

4. 3. Aktuálně.cz

Marksová Tominová chce návrh vládě předložit v podobě, která by vyhovovala všem stranám.

Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) chce vypracovat pozměnit nový návrh zákona o dětských skupinách. Aktuální návrh exministryně Ludmily Müllerové z Nečasovy vlády, se ministryně bude snažit prosadit na program nejbližší schůze Poslanecké sněmovny."O případných úpravách a pozměňovacích návrzích lze diskutovat v rámci druhého čtení novely,“ sdělila ministryně dodatečně Aktuálně.cz.

Číst dál...

Článek pro pobavení ?!

I v oblasti očkování lze najít perly, které by neměly zapadnout! Jedním z nich je PR článek zabalený do  životního příběhu ženy.


Bohužel to autor/ka trochu přehnal s uvěřitelnými i neuvěřitelnými skutečnostmi. Minimálně pro pobavení je tento čláek více než doporučeníhodný :)!

http://bezpecneockovanie.wordpress.com/2014/01/07/rodicia-ma-odmietli-ockovat-takto-vyzeralo-moje-detstvo/

Celé anonymní stránky jsou spíš úsměvné a při prvním ohledu jasně zaměřené.  Ale je dobré znát názory, způsoby prezentace a snahy o ovlivňování všech stran (ač zde není rozkryto které přesně).

Přístup Nejvyššího správního soudu k pokutám se (prozatím) nemění

V minulých dnech přinesla většina hlavních médií články komentující aktuální soudní verdikt Nejvyššího správního soudu ve věci pokut za nedodržení povinného očkování u dětí např. zde Týden nebo Novinky.cz

Články často budí dojem, že rodiče musí děti očkovat proti své vůli, tento výklad není správný. Povinnost očkovaní v ČR stále trvá, rodiče při nepodrobení se této povinnosti činí přestupek a mohou být sankcionováni (dostat pokutu), ale jejich dítě „násilně“ naočkováno být nemůže.
Číst dál...

Záznam z přednášky “Očkování pro a proti”

Záznam z přednášky o očkování konané 8. 6. 2013 v Břeclavi.

Hosty byli MUDr. Ludmila Eleková - lékařka, alternativní medicína, odpůrce očkování, Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph. D - předseda vakcinologické společnosti, epidemiolog, lékař a  Mgr. Zuzana Candigliota, právnička a právní ředitelka Ligy lidských práv.

Najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=_BKoFzjbcxs

nebo přímo na www.youtube.com pod názvem: “Očkování pro a proti”

Záznam z přednášky je nesestříhaný, v plné verzi.