Stanovisko k aktuálnímu tématu infekce virem Zika

8. února 2016

Vyjádření Společnosti pacientů s následky po očkování

V reakci na často kladené dotazy našich členů ohledně možné nákazy virem zika, jeho rizik a případné prevence jsme připravili stanovisko k tomuto tématu.

V Brazílii byl za poslední necelé 4 měsíce zaznamenán prudký nárůst novorozenecké mikrocefalie (zakrnění nebo předčasné ukončení růstu mozku). To představuje přibližně stonásobný skokový nárůst výskytu tohoto onemocnění (tedy 10 000%). Virus zika byl přitom dle WHO objeven u člověka již v roce 1952 v Ugandě. Od té doby se postupně rozšiřoval do dalších států Afriky, Asie (například Malaysie, Indonésie – v letech 1977-1978) do Brazílie. Vysvětlení, že by nárůst mikrocefalie byl způsoben pouze samotným virem zika, je z epidemiologického hlediska vysoce nepravděpodobné. Souvislost mikrocefalie s virem zika není podle vědců do současnosti prokázána. Prohlášení českého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, že „...bylo tedy zaznamenáno, že tento virus poškozuje plod...“ je tedy přinejmenším nepřesné.

Číst dál...

Vitalia.cz - Proč si černý kašel cestu zpátky našel

1.2.2016

Je aktuálně nespornou skutečností, že zejména ve vyspělých demokratických státech s velmi vysokou proočkovaností proti černému (dávivému) kašli narůstá meziročně výskyt tohoto onemocnění. Proč?

Číst dál...

Vitalia.cz - Další dilema pro těhotné: očkovat se proti černému kašli, nebo ne?

22.1.2016

Nejčastějším zdrojem nákazy černým kašlem pro dítě je matka. A je to opět matka, která svému nenarozenému dítěti může placentou dodat důležité ochranné látky. Jejich dostatek má zajistit očkování, které nově doporučuje ministerská komise. Je dostatečně bezpečné a existují i jiné varianty?

Číst dál...

Vitalia.cz - Neočkované dítě parazituje na ostatních, řekl soud

13.1.2016

Soud se domnívá, že zákeřná žalobkyně (neočkovaná holčička) hodlá ve školce týt z proočkování jiných dětí. „Bude na nich parazitovat a diskriminovat je.“ Aneb jak to dopadá, když se české soudy rozhodnou přemýšlet o očkování ve školkách.

Číst dál...

Novinky.cz - Očkování dítěte lze odmítnout i kvůli svobodě svědomí, rozhodl Ústavní soud

20.1.2016

Ústavní soud (ÚS) ve středu uznal, že rodiče mohou odmítnout očkování potomka povinnou hexavakcínou nejen z náboženských důvodů. Podle stanoviska se v mimořádných případech mohou odkázat i na svobodu svědomí v širším smyslu slova. Jako příklad může sloužit situace, kdy rodiče zaznamenali negativní reakci u jiného z potomků a mají obavy nechat očkovat další dítě.

Číst dál...

iDNES.CZ - Na letní tábory by mohly jet i děti bez očkování, navrhují senátoři

Očkování by nemělo být podmínkou pro účast dítěte na škole v přírodě nebo na letních táborech, navrhli znovu senátoři. Svou novelou o ochraně veřejného zdraví chtějí také snížit z půl milionu na třicet tisíc korun pokutu pro mateřské školy, které by přijaly neočkované dítě.

Číst dál...

Vitalia.cz - Lékaři se bojí říct, co si skutečně myslí o očkování

8.1.2016

Nevyčítejte svým pediatrům a ošetřujícím lékařům, že vám odmítají veřejně pomoci. Na jejich místě byste se možná báli úplně stejně. Výrobci vakcín jsou schopni cíleně zlikvidovat odporující lékaře a odborníky.

Číst dál...

TZ - Očkování těhotných žen proti černému kašli

Tisková zpráva Společnosti pacientů s následky po očkování

Očkování těhotných žen proti černému kašli

Národní imunizační komise (NIKO) vydala 8. 12. 2015 jako doplnění Národní strategie očkování proti pertusi „Doporučení pro očkování těhotných žen proti pertusi v České republice“. 
(http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/doporuceni-narodni-imunizacni-komisenikopro-ockovani- tehotnych-zen-prot-per_11107_5.html

Vzhledem ke stoupajícímu počtu nemocných a rizikovosti pertuse u kojenců je jistě dobrým cílem chránit kojence před infekcí. Nicméně očkování matek v těhotenství proti černému kašli je svým způsobem vakcinologickou novinkou, o které jen velmi málo spolehlivě vědecky víme. Dříve bylo těhotenství spíše kontraindikací k podání jakékoli vakcíny. Několik posledních let se sice podobná praxe v zahraničí začala provádět, avšak důsledky očkování matky pro dítě v prenatálním období, v jeho nejkřehčí části vývoje, mohou být rozpoznány až za řadu let, což může být při masivním očkování statisíců těhotných žen již pozdě. 

Číst dál...

Nežádoucí účinky očkování se bagatelizují, říká předseda nové společnosti

Vznikla Společnost pacientů s následky po očkování. Chce pomáhat již postiženým, informovat o tom, co vše může být nežádoucí účinek očkování, jak mu předcházet a v neposlední řadě jak ho léčit.

„Množství nežádoucích účinků po očkování není zdaleka tak zanedbatelné, jak tvrdí oficiální stanoviska českých úřadů. Svědčí o tom i oficiální údaj Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který uvádí, že se hlásí pouze pět procent nežádoucích účinků,“ uvádí Společnost pacientů s následky po očkování při příležitosti svého založení.

 

Společnost sdružuje pacienty, jejich rodinné příslušníky a další osoby, které mají osobní zkušenosti s nežádoucími účinky vakcín. Vznikla za účelem pomáhat již postiženým jedincům, dále informovat o tom, co vše může být nežádoucí účinek očkování, jak mu předcházet a v neposlední řadě jak ho léčit.

Číst dál...

Zdravotnický deník - Česká televize porušila zákon, když vysílala jednostranný pořad o očkování, míní vysílací rada

Na pořad Utajená data z cyklu Nedej se plus, upozornil Zdravotnický deník ve svém článku v červnu letošního roku. V pořadu byly jednostranně divákům prezentovány konspirační teorie a fámy o vztahu mezi očkování a autismem, aniž by byl divák informován, že jsou spolehlivě vyvráceny a aniž by dostali prostor k vyjádření odborníci, kteří vakcinaci rozumí. Pořad i náš článek vyvolaly obrovský ohlas. Včera Rada pro televizní a rozhlasové vysílání (RRTV) oznámila, že upozornila Českou televizi na porušení příslušného zákona, kterého se dopustila odvysíláním zmíněného pořadu. Televize má sedm dní k nápravě. Podle její mluvčí si ale stále pochybení nepřipouští

čtěte dál i spolu s komentářem šéfredaktora deníku

 

Číst dál...