Děti mohou do školek i bez očkování proti hepatitidě typu B, navrhuje Senát

Praha, 19. března 2020

Senát na svém zasedání dne 18. března 2020 odmítl schválit zákon o ochraně veřejného zdraví ve znění připraveném Poslaneckou sněmovnou a vrací jej s několika pozměňovacími návrhy. Ty se týkají především oblasti očkování.

Číst dál...

Jaké změny přináší novela zákona o ochraně veřejného zdraví?

Praha, 19. března 2020

Jakmile bude novela zákona znovu projednána Poslaneckou sněmovnou a podepíše ji prezident republiky, budou platit tato pravidla:

Číst dál...

ZÁKON O OCHRANĚ VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ SENÁT MOŽNÁ NEPROJEDNÁ

Senát ČR má zasedat ve středu 18. března a na programu jednání je novelizace zákona o ochraně veřejného zdraví. Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku navrhl na svém zasedání dne 10. března podat pozměňovací návrh, který umožní přijetí do mateřských škol i dítěti, kterému chybí řádné očkování proti hepatitidě B. Chce tak umožnit vzdělávání dětem, které jsou jinak řádně proočkovány, přičemž chybějící imunizace proti hepatitidě B neohrožuje dětský kolektiv.

Číst dál...

Rozhodnuto – poškození očkováním mají nárok na odškodnění v plné šíři

Praha, 4. března

Poslanecká sněmovna dnes schválila senátní pozměňovací návrh k zákonu o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, a zákon tak může postoupit k podpisu prezidentu republiky. Od letošního léta tak budou mít poškození očkováním po mnoha letech slibů šanci požádat o finanční kompenzaci.

Číst dál...

Jaké jsou ještě možnosti změn zákona o ochraně veřejného zdraví?

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví prošla Poslaneckou sněmovnou, poté byla odeslána do Senátu, který má 30 dní na její projednání. Senát může navrhnout pozměňovací návrhy, a když je schválí, novela se vrátí do PS k poslednímu hlasování, kde se o pozměňovacích návrzích ze Senátu hlasuje v jednom celku, tzn. o senátní verzi novely. Když ta neprojde, hlasuje se o původní verzi schválené PS. Proto je důležité taktizovat. Projde-li totiž v Senátu pozměňovací návrh, který nemá šanci na schválení Poslaneckou sněmovnou, nemají šanci ani všechny ostatní senátní pozměňovací návrhy, a PS schválí svou původní novelu.

Číst dál...

Poslanecká sněmovna schválila změny. Na školu v přírodě pojedou děti bez ohledu na očkování, pro přijímání do školek se podmínky mění

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví byla ve středu 12. února schválena Poslaneckou sněmovnou s dvanácti pozměňovacími návrhy. Žádný z nich však nezvrátí zpřísnění pro ta zařízení, které dodnes mohla přijímat děti bez řádného očkování. Určité uvolnění však novelizace přináší.

Číst dál...

Petice byla projednána, k novele zákona byly podány pozměňovací návrhy

Pod peticí za odstranění diskriminace dětí v přístupu do kolektivů v rámci povinného očkování jsme ke 23. 1 . 2020 sesbírali 5034 fyzických podpisů. Skvělé!

Petice byla 4. 2. projednána v Petičním výboru. Záznam si poslechněte ZDE.

Výbor pro zdravotnictví (VZ) projednával novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví ve dnech 8. 1. a 5. 2. 2020. Jak probíhala zasedání VZ a co zaznělo v diskusi si můžete poslechnout:

Číst dál...

Aktuálně v legislativě

 

 

 

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Senát zákon vrátil s pozm. návrhy

* Usnesení Senátu ZDE

Více informací ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.