Povinné očkování v ČR před Evropským soudem pro lidská práva

Ve středu 1. července proběhla historická událost. Evropský soud pro lidská práva vyslechl stížnosti šesti rodin proti České republice ve věci odpírání vzdělávání dětí v souvislosti s povinným očkováním a udělením pokuty za nenaočkování dětí.

Číst dál...

Zákon o náhradě újmy způsobené povinným očkováním byl schválen, ale ani těžká újma na zdraví nemusí být odškodněna

Liga lidských práv, 5. 3. 2020

Poslanecká sněmovna včera schválila senátní pozměňovací návrh k zákonu o náhradě újmy způsobené povinným očkováním a zákon teď postupuje k podpisu prezidentu republiky.

Co je potřeba o zákonu vědět?

  • Poslanecká sněmovna nejprve přijetím pozměňovacího návrhu okleštila rozsah náhrady újmy, o čemž jsme informovali v prosinci 2019.
  • Senát se to sice snažil napravit, ale namísto návratu k původnímu znění, že se hradí majetková a nemajetková újma, zvolil výčet náhrad: bolestné, ztráta výdělku, ztížení společenského uplatnění a účelné náklady na péči.
  • Kromě toho Senát omezil náhradu pouze na „zvlášť závažné ublížení na zdraví očkovaného“, což je pojem, který není nijak definován, ale je Nejvyšším soudem vykládán velmi přísně. Podle rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 27. 6. 2019, sp. zn. 25 Cdo 4210/2018, pod tento pojem nelze podřadit ani těžká vnitřní zranění, po kterých osoba upadla na 3 týdny do bezvědomí a byla 6 měsíců upoutána na lůžku bez možnosti pohybu, což orgány činné v trestním řízení vyhodnotily jako těžkou újmu na zdraví. Podle Nejvyššího soudu musí být následky natolik vážné, aby osobu vyřazovaly z většiny sfér společenského uplatnění.
  • Zákon nepamatuje na odškodnění těch, kterým újma vznikla v „hluchém“ období od zrušení starého občanského zákoníku (od 1. 1. 2014) do účinnosti tohoto projednávaného zákona. Starý občanský zákoník objektivní odpovědnost za následky očkování ukládal poskytovatelům péče a nový občanský zákoník tento typ odpovědnosti nepřevzal. Stát tak porušuje svůj závazek z Úmluvy o biomedicíně zajistit spravedlivou náhradu újmy i těm, kterým újma vznikla v tomto přechodném období.
Číst dál...

Pozvánka na XV. OČKOFÓRUM

 

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScHqrpkCLhmV6Z1CduwrWaxMaAyEbvAis5wldZcASpjbBNAaQ/viewform

Newsletter květen 2019

 
Milí přátelé a členové Rozalia,

v měsíci dubnu jsme završili kampaň Povinné neznamená nejlepší a připravujeme tiskovou konferenci na téma selhávající vakcinace proti spalničkám, kterou očkovací lobby využila k prosazení svých zájmů a k manipulaci s veřejným míněním. Tiskovou konferenci pořádáme spolu s Hnutím za aktivní mateřství (H.A.M.) v Praze, ulice Revoluční 5, ve čtvrtek 16. května v 10.00 hod. Moderovat ji bude herec Martin Kubačák, za Rozalio vystoupí Martina Suchánková a za H.A.M. Ivana Antalová. O manipulaci s daty promluví MUDr. Jan Vavrečka a o úskalích, s nimiž se potýkají rodiče, promluví a s vlastními zkušenostmi seznámí Ing. Alžběta Lacinová.
Máte-li ve svém okolí novináře, pošlete jim pozvánku, která je zveřejněna ZDE.
Číst dál...

Shrnutí článků o očkování 6. května - 12. května 2019

Pondělí 6. května 2019

idnes.cz: Batole z Vysočiny dostalo v ostravské nemocnici spalničky, očkované nebylo
irozhĺas.cz: Německo zvažuje, že zavede povinné očkování proti spalničkám. Odmítajícím rodičům by hrozila pokuta
eurozpravy.cz: V Česku je rekordní nemocných spalničkami. Kdy to skončí?  

 

Úterý 7. května 2019

irozhlas.cz: Epidemie spalniček ve Spojených státech se dál šíří, nakažených je nejvíce od roku 2000
osel.cz: Co přiměje lidi brát očkování vážně? Jedině mnoho případů spalniček
bejvavalo.cz: VÝSLEDKY ARMÁDNÍCH TESTŮ OČKOVÁNÍ PROTI TYFU
vtm.zive.cz: Instagram chce znesnadnit šíření dezinformací o očkování
idnes.cz: Očkování dětí v zahraničí

Více na: https://vtm.zive.cz/clanky/instagram-chce-znesnadnit-sireni-dezinformaci-o-ockovani/sc-870-a-198332/default.aspxInstagram chce znesnadnit šíření dezinformací o očkováníInstagram chce znesnadnit šíření dezinformací o očkováníInstagram chce znesnadnit šíření dezinformací o očkov

Středa 8. května 2019

Číst dál...

Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.