Pro všechny, kteří chtějí svobodu v očkování

13.10.2016

 

Původně jsem chtěla napsat něco o tom, jak jsem se k problematice očkování dostala, jak jsem v tom tápala, jak jsem si vše ujasnila a jak nadále dělám vše pro to, aby i další rodiče měli možnost svobodně se rozhodovat, ale svůj záměr jsem musela změnit a nebudu vám tady psát o sobě.

 

 

Rozhodla jsem se zmapovat dnešní situaci v jedné facebookové skupince, ve které jsem kdysi nasbírala první informace. Zajímalo mě, jestli ještě někdo má vůbec snahu a sílu něco měnit.

Jestli to náhodou není už všem jedno stylem „mě nikdo nedonutí očkovat, tak já pro změnu systému nic dělat nemusím“, jak jsem se dozvěděla od jedné maminky, když jsem chtěla pomoci s organizací akce Zapal svíčku za včeličku v roce 2016. Rozesmutnilo mě to. Předtím, než jsem tedy začala psát, co jsem měla už dva dny na jazyku, napsala jsem do oné facebookové skupinky otázku, jak na tom členové jsou. Co jsem se dozvěděla, jsem nečekala.

Změnilo to můj původní záměr, a proto vám všem, kteří chtějí svobodu v očkování, patří těchto několik řádků.

 

Všichni chceme jediné – dobro pro naše děti. Někdo naočkuje vším, někdo jen povinným, někdo povinným ve zkráceném schématu, někdo jen něco, někdo vůbec. Ale jedno máme společné všichni. Potřebu mít svobodnou vůli v rozhodování o našich dětech.

Mnozí ti, kteří se zajímají o očkování, se dali i dalšími „alternativními“ cestami života – dozvěděli se o látkování, nošení dětí, zdravé stravě, přírodní léčbě, bosém chození… Změnili se a změnilo se i jejich okolí. 

Vím, že vás všechny trápí, jak na vás přátelé a rodina pohlíží. Mrzí vás to především proto, že jste to nečekali. Nezklamali jste vy je, ale oni vás. Nepodrželi vás, někdy ani nepřehlíželi, což by bylo lepší než… jejich odsuzování. Vy cítíte, že děláte to nejlepší, co můžete a za to jste „vyvrheli společnosti“. Nechápete, v čem děláte chybu. Sedíte měsíce u knih, u počítače, diskutujete s lékaři, odborníky, ale jste špatní. Dobří byste byli, kdybyste raději mlčeli a nechali si líbit všechno, co ostatní. V tom je ten problém. Ti ostatní právě nedokáží pochopit, proč to děláte. Baví vás to snad? Libujete si v tom být jiný? Chcete být černou ovcí? Jistěže ne! Chcete to nejlepší pro svou rodinu. A tak je to správně.

 

Nejste v tom sami, jak se vám mnohdy může zdát. Můžete mít pocit, že se na vás „vykašlal“ stát, že vám, kteří jste obcházeli poslance, „vrazila sněmovna kudlu do zad“, že již nejde mnoho udělat,vše je ztraceno… Ale věřte mi, že není! Vše, co jste dosud kdo udělal, mělo a má smysl. Je čím dál více rodičů uvažujících podobně a také je zde pro vás Rozalio (www.rozalio.cz). Všichni v něm vytrvale pracují na tom, aby byl systém svobodnější či alespoň bezpečnější a rodiče si byli vědomi svých práv (byli informovanější, byli sebevědomější) . V neposlední řadě je tu Rozalio proto, aby vám kdykoliv pomohlo. Neváhejte napsat dotaz na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Napište třeba i svůj příběh nebo úvahu, pište, co vás napadne. Mnohdy pomůže jen to, když své starosti můžete sdílet.

 

Chtěli byste pomoct? Jakkoliv? Můžete Rozalio podpořit finančně (č. transparentního účtu:

 

2600037973/2010), stát se členy (http://www.rozalio.cz/index.php/prihlaska), nabídnout svou pomoc (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Stále jsou potřeba lidé, kteří by pomohli s překlady cizojazyčných textů, rozdáváním letáků, oslovováním zákonodárců, fundraising, každá ruka se hodí!

 

Děkuji vám všem za to, že jste a že jste uvědomělí. Ať už svádíte svůj vlastní boj nebo pomáháte změnit systém, každý jste důležitý a každý děláte mnoho. Jak pro svou rodinu, tak i pro ostatní. A vy to víte!

 

S vroucím pozdravem

 

Dagmar Sláčalová

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* vláda předložila návrh PSP

* Sněmovní tisk 530/0

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* prošel prvním čtením v PS

* Výbor pro zdravotnictví

přerušil projednávání zákona

* vypracovává se vyhláška

k zákonu

Náš poslední článek ZDE.