Naše články a stanoviska

Dnes je Mezinárodní den poškozených očkováním a při této příležitosti podepisujeme „Petici za dobrovolnost očkování proti koronaviru“

Praha 3. června 2021

V roce 2015 poprvé proběhla akce „Zapal svíčku za včeličku“, během níž lidé po celé republice zapalovali svíčky, aby vyjádřili podporu rodinám zasaženým nežádoucími účinky vakcín. Na tuto akci o rok později navázala Společnost pacientů s následky po očkování, když vyhlásila 3. červen Mezinárodním dnem poškozených očkováním. Ten se vmžiku rozšířil do celého světa.

„Před šesti lety mne udivilo, že jsou nežádoucí účinky vakcín potírány a bagatelizovány a rodiče dětí, které negativně zareagují na podanou vakcínu, jsou umlčováni. Tvrdí se jim, že změna zdravotního stavu nemůže v žádném případě souviset s očkováním, a jsou tlačeni do podání dalších dávek. Pomoci se jim málokdy dostává,“ popisuje Dagmar Sláčalová, členka spolku Rozalio, která „Zapal svíčku za včeličku“ vymyslela a zorganizovala.

Ač se v posledních letech akce konala sporadicky, mezinárodní den zůstává. Letos při jeho příležitosti vznikají petiční místa, kde se bude podepisovat „Petice za dobrovolnost očkování proti koronaviru“ vydaná spolkem Rozalio a Ligou lidských práv. „Očkování proti koronaviru je dobrovolné jen formálně. Vláda, zaměstnavatelé, instituce i média vytvářejí na jednotlivce, potažmo na společnost nehorázný nátlak. A to v době, kdy nejsou známy možné dlouhodobé negativní účinky vakcín. Dnešní den je na podepisování této petice obzvlášť vhodný,“ říká Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.

Neočkovaný člověk, který nemá doklad o prodělané nemoci (tedy PCR test z doby, kdy onemocněl) nebo se nenechá testovat, nemá právo pracovat v kolektivu, vzdělávat se v instituci či využívat některé služby. Očkovaný člověk má naopak všechna práva a svobody, i když může být pro společnost stejnou hrozbou jako ten, který nemá žádný doklad. Očkování totiž nezaručuje, že je člověk neinfekční.

Pohlížet na každého člověka jako potencionální hrozbu pro ostatní je neadekvátní. Nejdůležitější zásada je zůstat doma a léčit se, pokud mám příznaky nemoci.

Proti diskriminaci neočkovaných se Rozalio ostře ohrazuje a vyzývá občany, aby podepsali zmíněnou petici právě při příležitosti Mezinárodního dne poškozených očkováním. Protože přijatelná je pouze absolutní dobrovolnost, tedy taková, která je bez jakýchkoliv podmínek či zvýhodňování poslušných. A jako taková může pomoci snižovat rizika nežádoucích účinků, protože lidé nejsou tlačeni do očkování za každou cenu.