V České republice se šíří spalničky. Opět?! Očkování proti tomuto onemocnění je povinné, avšak proočkovanost klesá. Stát se snaží rodiče všemožnými způsoby k očkování dětí donutit. Ale nedaří se. Nově nařizuje přeočkování zdravotníkům. Proč, když podle zpráv z médií mohou za epidemii spalniček neočkované děti?
O spalničkách jsme psali v dubnu 2017 v našem stanovisku a také loni v článku Spalničky: nízká proočkovanost není na vině. Spalničkové „šílenství“ se objevuje již tradičně každý rok a s každým jednotlivým případem.
Šiřitelé strachu – média – a původci strachu – odborníci – často zmiňují nezbytné zajištění kolektivní imunity. Díky ní je údajně chráněna celá populace – to má však platit pouze při dostatečné proočkovanosti, která je u spalniček podle některých odborníků nutná ve výši 98 %.
„Takováto proočkovanost je nesmírně vysoká meta, zbývají pouhá 2 procenta dětí, které by nemusely být pro zajištění ‚kolektivní imunity‘ očkovány, ale dětí se zdravotními problémy, které nemohou, resp. by neměly být očkovány živou očkovací látkou, je rozhodně více než ta dvě připouštěná procenta. Budeme tedy nuceni očkovat i ty, pro které by mohla být vakcína poškozující?“ zamýšlí se Martina Suchánková ze spolku Rozalio.
Nakonec i zjišťování míry proočkovanosti a nyní udávaná čísla jsou sporná. Opomíná se totiž fakt, že proočkovanost se počítá jen u nejmenších dětí (přibližně do tří let věku), namátkově, a jen u příjmení začínajících na písmeno, které se pro daný rok zvolí. Navíc je nyní komplikujícím faktorem změna očkovacího kalendáře v roce 2018. Dříve se do proočkovanosti počítaly dvě dávky očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Od ledna 2018 se však druhá dávka přesunula do šestého roku života – děti tohoto věku se do proočkovanosti nepočítají. Dnešní údaj o proočkovanosti, která má být pod 90 %, je z roku 2017. Kdyby se však počítala jen jedna dávka za řádné očkování, která je dnes dostačující, bylo by číslo jistě vyšší.
Média a odborníci uvádějí, že v současné době čelíme kvůli nízké proočkovanosti epidemii. Tuto teorii však nepotvrzuje ani situace u našich sousedů. V okrese Trebišov na Slovensku onemocnělo spalničkami od 12. prosince 2018 do 23. ledna 2019 celkem 143 osob. Očkováno je v tomto okrese ve věku 15 měsíců do 18 let 99 % dětí jednou dávkou vakcíny a 97,2 % dětí dvěma dávkami. „Nechceme tím říct, že je zbytečné očkovat proti spalničkám, jen poukazujeme na to, že příčinu epidemií je potřeba hledat jinde,“ říká Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula potvrzuje, že po 25 až 30 letech imunita proti spalničkám vymizí. Tedy starší dospělí již chráněni nejsou a má je chránit „štít“ očkovaných dětí a mladistvých. To by ale fungovalo jen ve zcela ideálním případě, kdy se spalničky nevyskytují vůbec, hranice jsou uzavřené a vůbec se necestuje. To je ovšem nedosažitelný stav, vždyť „případ nula“, tedy osoba, která spustila „epidemii“, byl obvykle dospělý člověk a importovaná nákaza ze zahraničí. Dále se pak nemoc šířila a nakažených dospělých bylo o poznání více než dětí. Kde je ta příčina v podobě neočkovaných dětí, jak se stále omílá?!
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch proto vydal nařízení o přeočkování zdravotníků vybraných zdravotnických oddělení. Navrhuje, aby u personálu buď byly zjištěny hladiny protilátek a očkováni by pak byli ti, kteří mají hladinu nízkou, nebo proočkovat rovnou všechny zdravotníky vybraných oddělení bez zjišťování hladiny protilátek.
Zdravotníci, kteří se budou očkovat proti spalničkám, musejí být očkováni i proti příušnicím a zarděnkám, tzv. MMR vakcínou, protože v ČR není dostupná vakcína jen proti spalničkám. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula by možnost očkování monovakcínou uvítal, jak uvedl v Rozstřelu na i Dnes.cz, ovšem kroky k jejímu zajištění ze strany státu nezmiňuje. „Absenci monovakcíny vnímáme jako jeden z důvodů snižující se proočkovanosti. Rodiče vnímají očkování proti zarděnkám a příušnicím společně v jedné vakcíně se spalničkami jako nadbytečné,“ říká Martina Suchánková a dodává: „Příušnice a zarděnky u dětí proběhnou většinou bez komplikací. Děti, které onemocnění prodělaly, pak mají doživotní imunitu. Tu z očkování bohužel nezískají.“
MUDr. Jan Vojáček se na své facebookové stránce zamýšlí:
Prosím o vysvětlení současného fenoménu šíření paniky a strachu ohledně spalniček mně, jako lékaři a člověku stále ještě se zachovaným zdravým selským rozumem.
Úmrtí na spalničky hrozí v rozvojových zemích a zcela oslabeným jedincům, stejně tak následky po prodělané nemoci.
Běžně se nemocný uzdraví a zde POZOR za dar CELOŽIVOTNÍ OCHRANY!
Kdežto očkovaný CELOŽIVOTNÍ OCHRANU NEMÁ! Což se nyní ukazuje při testování protilátek nakažených lidí.
A zde je můj dotaz:
ZPŮSOBUJE TEDY RIZIKO PRO SPOLEČNOST A ŠÍŘENÍ EPIDEMIE SPALNIČEK OČKOVANÝ JEDINEC, KTERÝ JIŽ OCHRANU NEMÁ, NEBO JEDINEC NEOČKOVANÝ, KTERÝ NEMOC PŘIROZENĚ PRODĚLAL???
Trochu mi připadá, že za šířením paniky je odvedení pozornosti od této relevantní otázky.
Honza.