Dostupné vakcíny

 Název vakcíny Určeno proti nemociSložení
Infanrix Hexa (doprovodné texty ZDE)záškrt (difterie), tetanus, černý – dávivý – kašel (pertusse), virová hepatitida B, Haemophilus influenzae b a dětská obrna
Hexacima (doprovodné texty ZDE)záškrt (difterie), tetanus, černý – dávivý – kašel (pertusse), virová hepatitida B, Haemophilus influenzae b a dětská obrna 
Priorix (doprovodné texty ZDE)spalničky, zarděnky, příušnice 
Infanrix (doprovodné texty ZDE)tetanus, černý – dávivý – kašel (pertusse), záškrt (difterie) 
Adacel (doprovodné texty ZDE)tetanus, černý – dávivý – kašel (pertusse), záškrt (difterie) 
Boostrix Polio (doprovodné texty ZDE)tetanus, černý – dávivý – kašel (pertusse), záškrt (difterie), dětská obrna (poliomyelitis) 
Rotarix (doprovodné texty ZDE)gastroenteritida (akutní zánět žaludeční a střevní sliznice) 
Synflorix(doprovodné texty ZDE)pneumokokové nákazy
Prevenar 13
(doprovodné texty ZDE)
pneumokokové nákazy
Bexsero (doprovodné texty ZDE)meningokok B

Další zajímavosti a informace k vakcínám:

Infanrix hexa (výrobce GSK) – tato vakcína byla dříve určena pro plošné očkování dětí, z důvodu zvýšení ceny ji však distributor přestal dovážet. Nyní je určena pouze pro nedonošené děti, které se doporučuje očkovat ve schématu 3+1 (namísto klasického schématu 2+1). Podle příbalových informací s ní lze očkovat kojence a batolata, avšak Česká vakcinologická společnost vydala stanovisko o možnosti očkovat hexavakcínou až do věku 6 let (stanovisko ZDE).

Hexacima (výrobce Sanofi) – tato vakcína byla na náš trh uvedena v roce 2014 a stala se alternativou k Infanrix hexa. Nyní se používá k očkování všech dětí kromě nedonošených, protože pro očkování těchto dětí nemá klinické testy (stejně tak je nemá pro děti starší 24 měsíců). Česká vakcinologická společnost však vydala stanovisko o možnosti očkovat hexavakcínou až do věku 6 let.