Zákon o veřejném zdravotním pojištění stanovuje, která očkování jsou pro občany bezplatná, tj. jsou hrazena státem. Ten nyní prochází novelizací, ve které Výbor pro zdravotnictví PSP navrhuje změny v hrazení vakcín proti invazivním meningokokovým infekcím a klíšťové encefalitidě.
Zákon jde nyní do druhého čtení, kdy se pozměňovací návrhy teprve načítají. Hlasovat se o nich bude až ve třetím čtení. Není tedy jasné, jakou podobu nakonec bude novela zákona mít.
Výbor pro zdravotnictví na své 85. schůzi dne 31. března 2021 rozhodl o předložení pozměňovacích návrhů, aby očkování proti meningokokům skupiny B bylo nově hrazeno všem dětem, u kterých bylo očkování zahájeno do jednoho roku věku (namísto současných 6 měsíců věku). „Tento návrh vnímáme jako dobrý, protože umožní snížit tlak na očkování dětí tolika vakcínami v prvním půlroce jejich života,“ říká Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.
Výbor pro zdravotnictví zároveň navrhuje rozšířit možnost bezplatného očkování proti meningokokům skupiny A, C, W, Y na děti ve věku 14–15 let. Nyní je toto očkování bezplatné pro děti do dvou let věku.
Očkování proti klíšťové encefalitidě by mělo být bezplatně nabízeno osobám nad 50 let věku.
„Proplácení vakcín by mělo mít vždy dostatečně dobré odůvodnění a výrazný dopad na celkové zlepšení situace, nejde totiž o bezplatnou péči, ale hrazení z veřejných prostředků (peněz nás všech). Jde o stamilionové částky a ty by měly mít dobré zacílení. Např. meningokok typu C se mezi kojenci a batolaty téměř nevyskytuje a meningokok B ohrožuje jen jednotky dětí. Je tedy otázka, zda takto vynaložené ohromné částky jsou dobře cíleny. Ovšem to, že tato očkování mají být plošně pouze doporučována, nikoliv povinována, vítáme. Takto bychom chtěli nastavit celý systém očkování,“ doplňuje Martina Suchánková.