Jaké nejzásadnější body by měl každý rodič zvážit ve chvíli, kdy se rozhoduje o očkování dítěte? To stojí v nové infokartě, kterou jsme vytvořili v grafické podobě tak, aby si ji mohl každý vytisknout doma a sdílet v tištěné formě dál. Využít toho mohou nejen jednotlivci, ale také mateřská či komunitní centra, porodní asistentky, pediatři, knihovny, kavárny a další místa, kde se rodiče malých dětí sdružují.
Infokartu k tisku STAHUJTE ZDE.
Níže je k dispozici rozšířený text, který blíže vysvětluje jednotlivé body:
Víte, že…
… očkovat by se mělo pouze zcela zdravé dítě, protože i rýma nebo lehce zvýšená teplota mohou způsobit komplikace?
A ani nikdo ve společné domácnosti by neměl být nemocen, protože pak nelze vyloučit, že se dítě zrovna nachází v inkubační době onemocnění. Důvody mohou být následující:
- U akutně nemocného jedince (např. s horečkou nebo infekcí) se mohou obtížněji rozlišit vedlejší účinky vakcíny od příznaků nemoci.
- V některých případech může očkování zhoršit průběh již probíhajícího onemocnění.
- Zdravý organismus dokáže na očkování lépe reagovat, což vede k vyšší tvorbě protilátek a dlouhodobější ochraně. Naopak pokud je tělo oslabené nemocí, může být reakce na vakcínu méně efektivní.
… lze zahájit základní očkování dítěte až do 5. měsíce věku, aniž by došlo k porušení vyhlášky?
Zároveň vás kvůli vámi iniciované změně v očkovacím kalendáři lékař nesmí vyřadit ze své péče, ani váš postup nesmí hlásit na OSPOD nebo jiným státním institucím, protože je vázán lékařskou mlčenlivostí.
Zde naleznete odkaz na platný očkovací kalendář: https://szu.gov.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/vakciny-a-ockovani/ockovaci-kalendar-v-cr/
Doporučené intervaly očkování jsou minimálně dva měsíce mezí první a druhou dávkou, minimálně šest měsíců mezi druhou a třetí dávkou. Tudíž lze s očkováním začít v pátém měsíci dítěte, a přesto dodržet legislativní požadavky a dokončit základní očkování hexavakcínou do 13. měsíce věku, jak je stanoveno.
Nicméně ani nedodržením vyhlášky se rodiče automaticky nevystavují postihu. Zcela výjimečně je zahájeno přestupkové řízení ze strany KHS, při kterém hrozí maximální pokuta do výše 10 000 Kč pro každého rodiče. Tento přestupek je promlčen 12 měsíců po nejzazším termínu očkování dle očkovacího kalendáře.
Co se týče pohrůžek vyřazením z péče, čtěte prosím zde: https://rozalio.cz/odkladate-neockujete-odmitam-mit-vase-dite-v-peci/
Ovšem ani nedodržením vyhlášky se rodiče nevystavují zásadním problémům či postihům. Ideální je očkovat v čase, který rodiče zvolí jako vhodný pro své zdravé dítě.
… by vám měl pediatr poskytnout příbalový leták vakcíny k prostudování v klidu domova?
Také si jej můžete vyhledat na internetu (zadejte název vakcíny a k tomu „SPC“). Zaměřte se hlavně na kapitolu 4.8, která se věnuje možným nežádoucím účinkům. Dochází k nim častěji, než lékaři obvykle připouštějí.
Pozorně si pročtěte i kontraindikace k očkování danou vakcínou.
Zde nabízíme alespoň SPC vakcín používaných pro povinné základní očkování v kojeneckém věku:
Infanrix hexa: https://www.ema.europa.eu/cs/documents/product-information/infanrix-hexa-epar-product-information_cs.pdf
Hexacima: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2013/20130417125770/anx_125770_cs.pdf
M-M-RVAXPRO: https://vakciny.avenier.cz/userfiles/file/m-m-rvaxpro-spc.pdf
Priorix: https://gskkompendium.cz/spc-priorix-ampule
Kompletní příbalové informace i s údaji o dostupnosti naleznete na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
… před první aplikací každé vakcíny máte nárok na třicetiminutový edukační pohovor s pediatrem?
Konzultace je hrazena z veřejného pojištění a na jejím základě se můžete rozhodnout pro další postup při vakcinaci svého dítěte. Tento úkon bude lékaři proplacen bez ohledu na to, zda k očkování dojde, nebo nedojde; nemusíte mít proto obavy, že ho zdržujete. Díky využité půlhodince se nemusíte dozvědět nové informace jen vy, ale také lékař, kterého můžete nenásilně přimět si danou problematiku lépe nastudovat, ověřit si nové informace atp. Je to tedy výhodné nejen pro obě strany, ale celkově pro společnost, kdy jsou lékaři motivováni k získávání dalších informací o vakcinaci.
https://szv.mzcr.cz/Vykon/Detail/02160
https://szv.mzcr.cz/Vykon/Detail/02161
… SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) NEDOPORUČUJE aplikovat dvě vakcíny současně kvůli zvýšenému riziku NÚ?
Navíc je v takovém případě velmi těžké prokázat, která z vakcín případný nežádoucí účinek způsobila, a nepokračovat tak dále v její aplikaci.
Pochopitelně toto kombinované očkování v případě nežádoucí reakce a vážného poškození zdraví dále snižuje šanci na získání odškodnění, která je v ČR zcela mizivá (k březnu 2025 byla odškodněna pouze jedna rodina).
„Některá hlášení naznačují možné zvýšené riziko nežádoucích účinků při kombinaci hexavakcíny s dalšími vakcínami. Kombinace hexavakcíny s očkováním proti pneumokokům má doložené zvýšené riziko febrilní reakce. Proto by lékaři měli takový postup více zvažovat.“
Výňatek z „Nežádoucí účinky léčiv, INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ / STÁTNÍ ÚSTAV PRO KONTROLU LÉČIV“ 2/2014 – str. 5
https://sukl.gov.cz/wp-content/uploads/2025/02/03120-SUKL-zpravodaj-kveten-2014-04.pdf?
… případné nežádoucí účinky léčiv včetně vakcín, nebo i pouhé podezření na ně, mohou pacienti nebo jejich zákonní zástupci nahlásit individuálně, aniž by je potvrdil lékař, a to i mnoho let zpětně?
Odkaz na hlášení naleznete zde: https://nezadouciucinky.sukl.cz/
Pokud se jednalo o nežádoucí účinek, který způsobil vážné nebo dlouhotrvající následky, je pravděpodobné, že budete zpětně kontaktováni kvůli dalšímu upřesnění situace. Jednalo-li se o menší reakci (otok nebo zarudnutí v místě vpichu, horečka a podobné), nečekejte, že se tím někdo bude podrobně zabývat. Nicméně každé takové hlášení je zaznamenáno do evropské databáze. Bude-li jich opravdu hodně, může to být stimul pro vývoj nových, šetrnějších vakcín, snížení množství antigenů nebo snahu o nalezení jiného, bezpečnějšího adjuvans (látky potřebné pro stimulaci imunitní reakce). Jen společným jednotným úsilím se nám může podařit dosáhnout změny!
Hlásit se má i podezření na nežádoucí reakci, nikoliv vyhodnocený nežádoucí účinek. To si kontrolní orgány dále vyhodnotí samy.
Nežádoucí reakce, resp. změny zdravotního stavu dítěte je potřeba hlásit i lékaři a požadovat jejich zapsání do zdravotní dokumentace, i když je lékař neshledává jako reakci po očkování, ale třeba jako virózu. Dokumentace má obsahovat kompletní zdravotní údaje o pacientovi, případná časová souvislost s očkováním se může prokázat později. Rodič sám může sepsat vývoj reakcí na zdravotní stav a nechat založit do zdravotní dokumentace (datum, popis stavu).
Nezapomeňte jakoukoli reakci po očkování nahlásit také pediatrovi a trvat na jejím zanesení do zdravotní dokumentace dítěte včetně data a popisu stavu. Tento dokument mohou rodiče připravit i sami, aby zajistili přesný záznam příznaků a časový sled událostí.
… když vám pediatr tvrdí, že individuální přístup k očkování není možný, že očkování je naprosto bezpečné, že se nikdy nesetkal s žádnou nežádoucí reakcí a že všichni ostatní rodiče očkují v souladu s očkovacím kalendářem, jen vy si vymýšlíte něco speciálního, naleznete podporu v naší FB skupině „Rozalio POINT“?
Přidáte-li se, naleznete zde nejen aktuální informace vztahující se k výskytu infekčních chorob a očkování, ale především podporu komunity rodičů, kteří k vakcinaci přistupují s kritickým náhledem. Budete vítáni!
https://www.facebook.com/groups/rozaliopoint