COVID-19 Naše články a stanoviska

Neočkovaní učitelé mají učit v respirátoru! Jak se k tomu postavit? Mají nějaké možnosti?

Informace o očkování proti covid-19 je informací (údajem) o zdravotním stavu a svou povahou je vysoce důvěrná a zákonem specificky chráněna. Zaměstnavatel, tedy ani škola, nemůže tyto informace vyžadovat. Zda jste podstoupil/a nebo nepodstoupil/a očkování, nemusíte proto nikomu říkat. Pokud by zaměstnavatel (škola, resp. ředitel) trval na sdělení této informace, můžete mu říct, že pokud má pochybnosti o vaší zdravotní způsobilosti, může vám v mezích zákoníku práce nařídit zdravotní prohlídku. Součástí posouzení zdravotní způsobilosti není otázka očkování a lékař tuto informaci nemůže zaměstnavateli sdělit, pokud s tím nebudete souhlasit. Může jen podat zprávu o vaší způsobilosti k výkonu práce.

Teoreticky byste tak respirátor při vyučování nosit nemusel/a, protože by nikdo neměl vědět, že jste neočkovaný/á.

Viz vyjádření MŠMT: Ředitel školy nebo školského zařízení tak není v této souvislosti povinen/oprávněn zjišťovat, zda je pedagogický pracovník očkován či nikoliv. Pedagogický pracovník však musí být schopen doložit dané skutečnosti orgánu, kterému náleží kontrolovat plnění povinností vyplývajících z mimořádných opatření, což je v tomto případě krajská hygienická stanice. Tyto skutečnosti bude muset být pedagogický pracovník schopen předložit také v případě, kdy krajská hygienická stanice provádí epidemiologické šetření v případě výskytu nemoci covid-19 v dané škole či školském zařízení.

Problém by však mohl nastat v momentě, kdy by došlo na trasování, při kterém by se zjistilo, že jste neočkovaný/á, a přesto vyučujete bez ochrany nosu a úst. To by v krajním případě mohlo mít i trestněprávní důsledky. Méně závažná porušení mimořádného opatření mohou být řešena domluvou, lze však udělit i pokutu do výše 10 000 Kč. Pokutu lze uložit na místě nebo věc postoupit do správního řízení.

Nerespektování opatření MZd tedy nelze doporučit. 

  • Pokud byste se však rozhodl/a touto cestou jít, došlo by na kontrolu a chtěli by vám udělit pokutu, zvažte, zda ji platit na místě. Možná bude lepší přistoupit na správní řízení.
  • Je zde pravděpodobnost, že opatření MZd bude zrušeno soudem, a pokud se vaše řízení o přestupku potáhne, je možné, že by na placení pokuty nemuselo vůbec dojít.
  • Pokud byste se tedy rozhodl/a neplatit blokovou pokutu, byl by vám pravděpodobně vystaven příkaz. V něm je určená (dost krátká) lhůta k podání odporu.
  • Odpor je tedy třeba podat – bude zahájeno správní řízení, v němž budete mít příležitost se vyjádřit a obhájit se.
  • Pokud by rozhodnutí ve věci nebylo pro vás příznivé, můžete se odvolat.
  • I po zamítavém rozhodnutí o odvolání se lze bránit – žalobou u soudu proti rozhodnutí o odvolání. 

V opatření však stále zůstává možnost, že ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby dítě, žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, je možné, aby učitel použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít, a to za podmínky, že dodržuje vzdálenost alespoň 1,5 metru od dětí, žáků nebo studentů.

V mnohých školách jsou však údaje o očkování či neočkování pedagogů známy minimálně řediteli. I přesto lze postupovat podle vlastního uvážení. Opět z vyjádření MŠMT: Ředitel je povinen/oprávněn pouze informovat své zaměstnance o povinnosti vyplývající z daného mimořádného opatření a o povinnosti toto opatření dodržovat, apelovat na dodržování mimořádného opatření a upozorňovat na důsledky porušování tohoto mimořádného opatření.

Může se hodit: