Ministerstvo zdravotnictví ČR
Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2
V Praze dne 27. srpna 2021
Žádost o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů k datům covid-19
Dobrý den,
žádáme o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů:
1) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let bylo od začátku epidemie v ČR nakaženo onemocněním covid-19?
2) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let muselo být v souvislosti s covid-19 hospitalizováno?
3) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let zemřelo na nemoc covid-19, případně na komplikace nemocí způsobené?
Odpověď MZ na tři předchozí otázky ze dne 2. září 2021:
Všechny Ministerstvu zdravotnictví dostupné a pravidelně aktualizované statistiky k onemocnění COVID-19 jsou veřejně přístupné na internetových stránkách. V části věnované úmrtí v důsledku onemocnění COVID-19 je pak pro vyjasnění napsáno, že „Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID-19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni. S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování.
Poslední aktualizace dat v tomto přehledu byla provedena ke dni: 02.09.2021 08:02.“
Daná problematika se pak detailně zkoumá a zpracovává zpětně, přičemž za rok 2020 byla koncem června prezentována na společném vystoupení zástupců Českého statistického úřadu a Úřadu zdravotnických informací a statistiky ČR. Zdůvodnění toho, jak celý proces zjišťování příčin úmrtí probíhá, jak na něm participují obě zmíněné instituce, proč jsou výsledky k dispozici s takovým zpožděním a proč nejsou ani v tomto okamžiku výsledky v celém detailu publikovány, je vysvětleno jak v tiskové zprávě, tak podrobněji i v prezentacích obou institucí. Vše je veřejně přístupné veřejnosti na internetových stránkách a z prohlášení zástupců obou institucí je rovněž zřejmé, že i další zjištění, jako i šetření za rok 2021 budou v momentě dokončení rovněž publikovány na stránkách ČSÚ a ÚZIS ČR.
4) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let postihla komplikace PIMS-TS?
Odpověď MZ ze dne 2. září 2021: :
Ad 4: Dle dostupných informací ze Státního zdravotního ústavu je v ČR je popisována incidence KD cca 1,6/100 000 dětí mladších 5 let. K tématu si dovolujeme připojit i článek vědců z Iniciativy Sníh z února letošního roku.
Abychom dostali odpovědi na naše otázky, obrátili jsme se na Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Ani tam jsme nepochodili. ÚZIS nám odpověděl takto:
Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (dále jen „ÚZIS ČR“) jako povinný subjekt ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „zákon o svobodném přístupu k informacím“) posoudil Vaši žádost ze dne 13. 9. 2021 o poskytnutí informací, týkajících se následujících informací:
„… 1) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let bylo od začátku epidemie v ČR nakaženo onemocněním covid-19?
2) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let muselo být v souvislosti s covid-19 hospitalizováno?
3) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let zemřelo na nemoc covid-19, případně na komplikace nemocí způsobené?
4) Kolik dětí ve věku 0 – 18 let postihla komplikace PIMS-TS?…“
Zdroji pro Vámi požadované informace jsou Informační systém infekčních nemocí, Národní registr hospitalizovaných, List o prohlídce zemřelého a Národní registr hrazených zdravotních služeb. ÚZIS ČR je organizační složkou státu, jejímž zřizovatelem je Ministerstv o zdravotnictví ČR („MZ ČR“). MZ ČR je ústředním orgánem státní správy pro resort zdravotnictví. MZ ČR ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně veřejného zdraví“) vytvořilo spolu s Krajskými hygienickými stanicemi (dále jen „KHS“) program k zajištění povinného hlášení, evidence a analýzy výskytu infekčních nemocí v České republice Informační systém infekčních nemocí (dále jen “ISIN“). ISIN je provozován na základě legislativního zmocnění dle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Podle ustanovení § 72 odst. 1 písm. f) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zdravotních službách“) platí, že součástí Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) jsou data přebíraná z informačních systémů infekčních nemocí vedených podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Podle ustanovení § 72 odst. 1 písm. b) zákona o zdravotních službách platí, že součástí Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) jsou národní zdravotní registry, které jsou uvedeny v příloze tohoto zákona. Takovým registrem je i Národní registr hospitalizovaných (NRHOSP).
Podle ustanovení § 72 odst. 1 písm. h) zákona o zdravotních službách platí, že součástí Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) jsou data z Listů o prohlídce zemřelého (LPZ).
Podle ustanovení § 72 odst. 1 písm. g) zákona o zdravotních službác h platí, že součástí Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) je Národní registr hrazených zdravotních služeb (NRHZS).
Podle ustanovení § 73 odst. 7 zákona o zdravotních službách, ÚZIS ČR poskytne na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, pokud se jedná o údaje v NZIS, pouze informace o struktuře dat.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsme oprávnění Vám na základě Vámi podané žádosti poskytnout pouze strukturu požadovaných údajů. Strukturu ISIN, NRHOSP, LPZ a NRHZS Vám poskytujeme v příloze tohoto sdělení.
V části žádosti o poskytnutí konkrétních informací byla Vaše žádost částečně odmítnuta rozhodnutím č. j. UZIS/037964/2021–2 ze dne 29. 9. 2021.
Doprovodná informace: Nad rámec výše uvedeného uvádíme, že na základě § 73 odst. 8 zákona o zdravotních službách lze pro statistické a vědecké účely požádat ÚZIS ČR o poskytnutí údajů z národních zdravotních registrů v podobě, ze které nelze určit konkrétn í fyzickou nebo právnickou osobu. ÚZIS ČR je oprávněn žádat za poskytnutí těchto údajů úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením výpisů, kopií, s opatřením technických nosičů dat a s odesláním údajů oprávněnému subjektu uvedenému v § 73 odst. 2 téhož zákona. ÚZIS ČR si může vyžádat i úhradu za mimořádně rozsáhlé vyhledávání údajů. Žádost se podává na formuláři, který je k dispozici na stránce https://www.uzis.cz/index.php?pg=kontakt–zadosti-o-data-analyzy. Tato žádost je schvalována vedením ÚZIS ČR.
A tak jsme se nedali a poslali jsme poštou čtyři žádosti o export dat. Čekáme na odpověď!