K novele zákona o ochraně veřejného zdraví z České rady dětí a mládeže

13. 1. 2020, adam.cz

 

Dne 8. 1. 2020 se ve zdravotním výboru v Poslanecké sněmovně projednávala novela Zákona o ochraně veřejného zdraví.

Česká rada dětí a mládeže dlouhodobě upozorňuje na to, že podmínka plného očkování pro účast dětí na zotavovací akci je diskriminační. Nepřispívá k vyšší proočkovanosti. Je to věc, která komplikuje život vedoucím i učitelům, jelikož stejné podmínky platí i pro školy v přírodě.

Ministerstvo zdravotnictví na výboru prostřednictvím náměstka Romana Prymuly a ministra Adama Vojtěcha sdělilo, že je ochotno podpořit pozměňovací návrh, kde by očkovací povinnost nebyla podmínkou pro účast na škole v přírodě. U zotavovacích akcí s tím ale nesouhlasí a požaduje zachování současného stavu.

Zástupci ministerstva rozdíl vysvětlují tím, že děti, které jsou ve třídě, jsou díky úzkému trvalému kontaktu odolnější k nákaze. U zotavovacích akcí je to ale problém, protože se údajně „sjedou děti z celého okresu“ na jedno místo, a tam už je riziko značné.

Že je to na většině našich táborů jinak? Že stejně tak existují velké školy v přírodě, kde se spojují různé třídy nebo se sejdou i děti z více škol v jednom rekreačním objektu? To byly argumenty, které při jednání nezabíraly.

Novela Zákona o ochraně veřejného zdraví se projednávala ve zdravotním výboru Poslanecké sněmovny (foto Aleš Sedláček)Právě takovéto pozměňovací návrhy byly předloženy dva. První předkládá skupina poslanců pod vedením Petr Třešňák z Pirátů, druhý pak předkládá Jan Farský ze STAN.

Poslanci ve výboru se většinově v následné diskusi i hlasování ostře a emotivně vyhranili proti oběma návrhům. Zaznívala slova jako migrace, tuberkulóza, očkování – jako základ českého zdravotnictví. V této atmosféře je pak těžké vysvětlit, že návrhy, se kterými ČRDM souhlasí, nemají za cíl a nikterak nesouvisí se systémem očkování a že se pouze snaží odstranit diskriminaci dětí. Stejně jako to, že nám pořád chybí seriózní argumentace pro zdravotní důvody současných opatření. Jinak to totiž vypadá jen jako donucovací prostředek na rodiče, do kterého jsou vtažené děti, učitelé a vedoucí. Navíc prostředek, který dlouhodobě nefunguje. Dle sdělení poslanců totiž proočkovanost populace klesá.

Autor: Aleš Sedláček - předseda ČRDM

Článek převzat z http://www.adam.cz/clanek-2020010046-k-novele-zakona-o-ochrane-verejneho-zdravi.html


Aktuálně v legislativě

 

 

 

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.