Naše články a stanoviska

15 let od založení spolku ROZALIO, rozhodně bylo co slavit!

První impulsy vzešly z Hnutí za aktivní mateřství. Právě v něm se začal projevovat rostoucí zájem rodičů o otázky očkování, a tak byla na přibližně tři roky zřízena očkovací sekce poskytující poradenství. Postupně se ukazovalo, jak rozsáhlé a kontroverzní téma očkování představuje a kolika nedostatky český systém trpí, takže pokud mělo dojít k nějakému posunu, bylo třeba založit samostatnou organizaci. Proto v roce 2007 vznikl spolek Rozalio – Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování sdružující rodiče, laiky, kteří chtějí rozhodovat o svých dětech a chtějí změnu povinného systému.

Za 15 let existence ušlo Rozalio obrovský kus cesty. Jeho zaměstnanci i dobrovolníci poskytli rady tisícovkám rodin, přednášeli na stovkách besed, komunikovali s politiky a prosazovali změny v zákonech, vydali bezpočet článků a návodů, organizovali nebo pomáhali organizovat různé akce na podporu svobodného očkování. Dá se říct, že vytvořili dobrý základ a podporu pro ty, kteří mají zájem a chtějí se rozhodovat podle vlastního úsudku, a snad se podařilo i trochu posunout k lepšímu prosazování svobodných principů společnosti v otázkách zdraví. A to chtělo rozhodně oslavu!

„Naše výročí jsme oslavili v sobotu 23. dubna na faře ve Skramníkách. Setkání s našimi členy, příznivci a přáteli bylo nadmíru příjemné, až báječné. Petra Sovová nám připravila skvělé občerstvení, Katka Urbánková zařídila divadelní představení, Michal Andrt předvedl velkolepou ohnivou show. Martina Suchánková s Petrou Sovovou povyprávěly, jak vzniklo Rozalio. Později nám Zuzana Candigliota povykládala o začátcích v Lize lidských práv a své spolupráci s Rozaliem. Nechyběl dort, losování tomboly (děkujeme všem dárcům za dary do tomboly!), náramně jsme se pobavili také ve fotokoutku. Počasí bylo fantastické, a tak byla atmosféra famózní!“ shrnula oslavu Dagmar Sláčalová, místopředsedkyně spolku.

A co bude dál?

Rozalio se nadále bude věnovat poradenské činnosti, přednáškám, besedám a snaze o zlepšení systému očkování. V roce 2019 vydalo 22 bodů k návrhům změn v systému očkování, z nichž se zatím podařila prosadit jedna změna, druhá jen částečně. „Na systému toho vidíme ještě hodně, co by chtělo změnu či úpravu, budeme pokračovat v prosazování dalších námi navržených bodů. Zároveň se věnujeme tématu odškodňování nežádoucích účinků očkování. To je sice v ČR již uzákoněno, ale vůbec nefunguje a navíc to nevypadá, že by někdo jiný měl zájem to změnit, tak to zbývá na nás,“ říká Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.