Zde uvádíme různé možnosti, nabídky léčení nemoci covid-19. Zároveň upozorňujeme, že ač se snažíme sdílet tyto informace od odborníků, mohou se v čase lišit podle toho, jak postupují znalosti o nemoci a vývoj léků.
PŘÍRUČKA K LÉČBĚ COVID-19 vytvořená třemi lékaři a podpořená Společností infekčního lékařství ČLS JEP ke stažení ZDE. Doporučujeme!
* Léčba podle praktického lékaře Jana Machače:
NA COVID 19 NIKDO NEMUSÍ UMŘÍT! ALE MUSÍ SE LÉČIT HNED!
Kombinace léků, která to dokáže ( II-ABCD-EF):
2 I + doplňky (Zinek 50mg/den, vitamín C 500mg/den, vitamín D 5000IU/den, Melatonin 5mg na noc) nasadí každý, kdo onemocní:
I – IVERMECTIN – v dávce 0,2mg/kg, u obézních 0,3-0,4mg/Kg – nasadit na 5 dní
I – INOSINE PRANOBEX ( ISOPRINOSIN) – v dávce 1000mg 3x denně (6 tablet denně), po dobu pěti dnů (pozn. red.: v Polsku volně dostupný pod názvy Neosine, Pranosin, Groprinosin ad., poradí v každé lékarně)
Jestliže se nemoc v dalších hodinách a dnech zhoršuje, nasadí se (u starších a rizikovějších -obezita, diabetes, věk nad 45 nasadíme hned z počátku):
A – ACETYLSALICYLOVÁ KYSELINA – 500mg denně do vymizení příznaků (pozn. red.: léčivý přípravek Stacyl nedráždí žaludek)
B – BUDESONID inhalátor (BUDIAIR) 2×2 vdechy do vymizení příznaků
C – COLCHICIN – v dávce 0,5mg/kg 2x denně 3 dny, potom 1x denně po dobu 30 dnů, u nerizikových pacientů do vymizení příznaků
Pakliže se stav nelepší, navštíví pacient lékaře, nebo lékař pacienta, bude-li poslechový nález na plicích tak nasadíme:
D- Dexametazon – u pacientů, kteří i přes zavedenou léčbu dostanou virový zápal plic, tak nasadit dexamethazon (např. Dexamed 12mg 1-3. den, 8mg 4-6 den, 4mg dle stavu, klidně několik týdnů, či methylprednisolon v adekvátních dávkách, u lehčích zápalů stačí i 4mg denně)
bude-li saturace pod 92%, tak hned hospitalizace, bude-li vyšší prokalcitonin tak antibiotika, budou-li pozitivní D-dimery, tak nasadíme LMWH a provedeme CT angio plic k vyloučení plicní embolie.
E – Expektorancia – dá se použít dobře ACC long (acetylcystein), ale ten by se neměl kombinovat s paracetamolem, dá se dobře použít Erdomed, Soledum, nebo další léky.
F- Famotidine – famotidine má i účinek na COVID, ale hlavně je potřeba chránit žaludek, od nežádoucích účinků acetylsalicylové kyseliny (pozn. red.: vhodný je přípravek Stacyl, který nedráždí žaludek) a kortikoidů, i samotná infekce dělá těžké nechutenství a bolesti břicha. Dá se použít i omeprazol, lansoprazol, pantoprazol, ale začal bych spíše famotidinem. Užívá-li někdo léky na žaludek, může během prvních dní zvýšit dávku. U lidí, kteří trpí v minulosti trpěli na žaludeční vředy, či gastritidy, raději nepodávat kys. acetylsalicylovou, ale clopidogrel.
Určitě si přečtěte celý článek dr. Machače ZDE!
* Léčba podle profesora Thona, článek z časopisu Reflex ZDE.
* Léčba podle Mgr. Petera Tuhárského ZDE.
* Léčba Isoprinosinem podle profesora Berana
Určitě je vhodné použít Isoprinosine (pozn. red.: volně dostupný v Polsku pod několika názvy) co nejdříve po objevení prvních příznaků onemocnění jako jsou horečka a kašel, bolest svalů, kloubů, malátnost. Při léčbě Covid-19 je dobré využít maximální dávkování, a to 4×2 tbl (4×1000 mg= 4g/den). Délka léčby by měla být 7-10 dní nebo dva dny po vymizení příznaků.
Pro děti od 1 roku je dávkování 50 mg/kg tělesné hmotnosti, tj. 1 tableta/10 kg do 20 kg tělesné hmotnosti. Dále je dávkování jako u dospělých pacientů.
Šestihodinové intervaly mezi dávkami není nutné striktně dodržovat třeba kvůli spánku, a to je výhoda preparátu.
Doporučujeme přečíst celý článek ZDE.
* Léčba podle pákistánské studie
2 lžíce medu a 6g semen černuchy denně (na přibližně 70kg hmotnosti) a budete z covidu venku dvakrát rychleji!
Více ZDE.
* Léčba podle imunologa Drbala:
Máme protizánětlivé látky ze skupiny kortikosteroidů a další – n-acetylcystein, nimesulid, montelukast. Ne všechny prošly klinickými studiemi na covid, protože jsme zaneprázdněni testováním nefunkčních preparátů, ale víme o nich, jak fungují u jiných respiračních infekcí. Na trhu je již řadu let nová generace antikoagulantů NOAC. Ty umí zabránit následkům zánětu cév, vytvoření krevních sraženin, jejímž důsledkem mohou být vážná postižení mozku, srdce, až smrtící plicní embolie. To jsou ta náhlá úmrtí, i u mladších lidí. Ale pozor, u nás tyto léky nesmí předepsat praktický lékař, který svého pacienta zná nejlépe. Paradox, že?
Anebo jiný příklad. Od léta jsou schválené neutralizační širokospektrální monoklonální protilátky, které jsou pasivním způsobem očkování. Ochrání vás na více měsíců, nové budou chránit až půl roku, ale dokážou také léčit již probíhající infekci.
U těžších případů covidu se jedná o nezvládnutou zánětlivou reakci, a právě vitamin D je důležitý pro svůj tlumivý účinek na imunitní reakci. Nedostatek vitaminu D zatím opravdu nejvíce koreluje s těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid. Britská vláda od září rozdává vitamin D potřebným, aby tak kompenzovala závažný a prohlubující se deficit vitaminu D v populaci.
Celý rozhovor s dr. Drbalem nejen o léčbě ZDE.
Co dále se může hodit:
- Quercetin
- Astaxanthin
- Erdostein
- Preventivně Propolis, dubové kapky do nosu, kloktání
- Preventivně kloktání Jox, Jodisol po návštěvě rizikového prostředí
- Oxymetr pro měření saturace kyslíku v krvi (mají i některé chytré hodinky): Při poklesu okysličení krve pod 93 % volat lékaři!