Naše články a stanoviska Školky, ŠVP a ZA

Rozalio navrhuje přijímat do sousedských dětských skupin všechny děti bez omezení. Podává novou petici

Spolek Rozalio zveřejnil petici, která požaduje umožnění přístupu dětí do sousedských dětských skupin bez povinného očkování. Petice reaguje na současnou legislativu, která podmiňuje přijetí dětí do předškolních zařízení řádným očkováním, přičemž tato striktní podmínka by platila i pro „kolektiv“ čtyř dětí v malé sousedské skupině.

Rozalio navrhuje změnu v § 50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. „Požadujeme zařadit sousedské dětské skupiny mezi zařízení s výjimkou, která mohou přijímat děti bez řádného očkování. Tato úprava je naprosto logická a reflektuje reálné podmínky v těchto sousedských skupinách, do nichž budou docházet maximálně 4 děti a které se tak zcela odlišují od velkých kolektivních zařízení,“ říká Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.

Odůvodnění úpravy podmínek docházky do sousedských dětských skupin:

  1. Malá skupina dětí: Do sousedské dětské skupiny budou docházet maximálně čtyři děti. Tento počet zahrnuje i případné dítě pečující osoby. Předpokládá se, že děti budou převážně z blízkého sousedství, budou se tedy znát a běžně potkávat i mimo sousedskou skupinu. Riziko zhoršení epidemiologické situace plynoucí z fungování takovéto skupiny je tudíž mizivé.
  2. Nedokončené očkování u mladších dětí: Do sousedské dětské skupiny mohou být přijímány děti už od věku 6 měsíců, kdy ještě ani nemohou mít řádné očkování dokončeno. Pečující osoba by tak musela znát očkovací kalendář, sledovat jeho případné změny, a hlavně hlídat rodiče, zda své dítě včas naočkovali.
  3. Akutní překážky v očkování: Mohou nastávat situace, kdy dítě nemůže být očkováno kvůli zhoršení zdravotního stavu. Z pohledu praktického lékaře nejde o kontraindikaci, kterou by potvrdil písemně, jen o časově nejasný odklad očkování. Ten však může způsobit překročení doby, do které má být dle vyhlášky dítě očkováno, což povede k otázce, zda dítě může do sousedské dětské skupiny docházet.
  4. Riziko problémů při přijetí nebo docházce dítěte: Případné vyřazení dítěte znamená pro pečující osobu ztrátu nezanedbatelného příjmu a pro rodiče náhlé pracovní omezení. V neposlední řadě hrozí vážné narušení mezilidských vztahů.
  5. Možné zdráhání při zakládání skupin: Případná pokuta pro pečující osobu za péči o dítě, u kterého rodiče nedodrželi očkování, může vést k obavám ostatních zájemců o registraci do sousedské dětské skupiny. Málokomu se bude chtít řešit komplikované a nepříjemné situace jak s rodiči, tak s úřady.
  6. Bezpečná docházka dětí do MŠ: Od roku 2017 děti od pěti let věku docházejí do mateřských škol bez ohledu na očkování, jelikož se na ně vztahuje povinná předškolní docházka. Za sedm let fungování povinné předškolní docházky se ve školkách nevyskytl žádný vážnější epidemiologický problém.
  7. Děti se běžně stýkají: Děti bez řádného očkování mohou chodit do dětských koutků, na dětská hřiště i do bazénů a stýkat se s kamarády nejen ve svém sousedství.
  8. Inspirace v sousedních zemích: Vstup do předškolních zařízení bez nutnosti očkování proti daným nemocem je možný například v sousedním Rakousku, kde se nerozlišuje velikost skupiny ani věk dětí. Proočkovanost v Rakousku je podobná jako u nás, dokonce nižší, a můžeme tedy vidět, že docházka dětí do kolektivu bez ohledu na očkování je bezpečná.
Petici je možné podepsat na oficiálním portále ePetice ZDE. Elektronický podpis občana má zákonnou váhu, není proto nutné sbírat podpisy na papírové archy. Kdo však nemůže nebo nechce podepisovat petici skrze Portál občana, může si petici vytisknout, podepsat a poslat na adresu Rozalio uvedenou v záhlaví petice. Najdete ji ZDE.