Praha, 20. listopadu 2024
Vážení poslanci,
v současné době schvalujete zřízení sousedských dětských skupin (SDS) a zároveň máte v rukou nastavení toho, jak budou fungovat.
Pozměňovací návrh poslankyně Renáty Zajíčkové, který pro SDS požaduje výjimku z povinnosti přijímat pouze řádně očkované děti, nabízí zjednodušení administrativy. Jedná-li se o očkování, dotýká se to zdravotnictví a je pochopitelné, že jsme při rozhodování opatrnější. S tímto pozměňovacím návrhem ovšem vyslovilo souhlas také Ministerstvo zdravotnictví. MPSV jako navrhovatel zákona zjednodušení podmínek také nerozporuje.
Nejde totiž o zrušení povinnosti očkování. V ČR je stanoveno pravidelné očkování dětí, které začíná od 9. týdne věku. Pokud není rodiči dodrženo, jedná se o přestupek, za který jim hrozí finanční sankce. To se nemění.
Jak by se řešilo dokládání „řádného“ očkování v SDS?
Nyní nám vznikají sousedské dětské skupiny o počtu čtyř dětí. Předpokládáme, že se jedná o děti ze „sousedství“, jak napovídá název. Rodiče, kteří budou do takové skupiny děti dávat, se velmi pravděpodobně budou znát a stýkat i mimo sousedskou skupinu. Jaký je lékařský argument pro to, aby děti, které se spolu běžně potkávají, musely být během denního fungování sousedské skupiny očkovány?
Kdo vlastně určí, kolik dávek vakcíny má mít pětiměsíční dítě? Stačí jen jedna, lékař ji potvrdí a dítě může bez problémů docházet do sousedské dětské skupiny? Bude lékař v pravidelných intervalech vydávat potvrzení o jednotlivých dávkách příslušných pro daný věk dle vyhlášky? Bude každé toto potvrzení zpoplatněno částkou 200 Kč, nebo bude tento úkon pro rodiče zdarma a pediatři jej budou vykazovat zdravotní pojišťovně? Bude tento úkon zahrnut v úhradové vyhlášce? Nebo budou rodiče nuceni sdílet s poskytovateli péče v sousedských skupinách očkovací průkaz dítěte, což je součást zdravotní dokumentace podléhající GDPR? Jakým způsobem budou „hlídací tety“, mnohdy osoby z řad laické veřejnosti bez odborného zdravotnického vzdělání, proškolovány ohledně toho, jak a kdy mají tuto dokumentaci od rodičů vyžadovat? Jakým způsobem budou sankcionovány, pokud se při kontrole ukáže, že dítě dosud nemá některou z dávek například kvůli předchozímu respiračnímu onemocnění? Obáváme se, že všechny tyto nevyřešené otázky mohou odradit potenciální zájemce o provozování této služby a znemožnit její vznik na mnoha potřebných místech.
Můžete pomoci nastavit jednoduché a bezpečné fungování SDS
Někteří poslanci vznesli argument, že co stát platí, to si také může regulovat, jak chce. Ovšem takový postoj je nedemokratický, hoden diktátorů, nikoli rozumných zákonodárců zastupujících občany demokratické společnosti. Každá regulace má mít pádné důvody, nestačí říct, že to stát hradí, a tak si můžeme vymýšlet podmínky.
Proto vás žádáme – zamyslete se, zda je opravdu nutné podmiňovat přijetí dítěte do sousedské dětské skupiny řádným očkováním. Podle Ministerstva zdravotnictví to nutné není.
Pomozte zjednodušit zavádění a fungování sousedských dětských skupin. Vyžadujte očkování jen tam, kde pro to jsou opodstatněné důvody a kde je to možné jednoznačně definovat.
INFORMACE Jak to nyní funguje s přijímáním dětí do předškolních kolektivů? Dítě, které není řádně očkováno (tj. nemá očkování hexavakcínou ve schématu 2+1 a jednu dávku MMR vakcíny), nemůže být přijato do mateřské školy (MŠ) ani dětské skupiny (DS). Výjimkou jsou děti, které z potvrzených zdravotních důvodů nemohou být očkovány. Tyto děti do MŠ a DS mohou být přijaty. Další skupinou dětí, které mohou být dle platné legislativy přijaty do MŠ, jsou ty, které k 1. září dosáhly věku 5 let a jsou tedy předškoláky. Nezjišťuje se u nich, zda jsou řádně očkovány. Předškolák bez řádného očkování tedy nesmí být přijat dítě do dětské skupiny, ale do školky být přijat naopak musí. V Rakousku, Polsku a na Slovensku není pro vstup do mateřských škol vyžadováno podstoupení žádného očkování. V Německu se vyžaduje v posledních pár letech pouze očkování proti spalničkám. |
Sněmovní tisk 716
119. schůze PSP – schválený pořad
Online jednání PSP