V tomto článku jsou dva vzory žádosti o přijetí dítěte do MŠ. První žádost použijte pro podání přihlášky do MŠ (nepoužíváte formulář dané MŠ), k ní přiložíte ZVLÁŠŤ žádost o výjimku (vzor níže).
Žádost o přijetí k předškolnímu vzdělávání
Žádost o přijetí k předškolnímu vzdělávání do mateřské školy jejíž činnost vykonává:
Název školy, adresa školy (dále též „MŠ“)
Žadatel:
Údaje o dítěti/žadateli:
Jméno a příjmení: …………………………………………………………..…………………………………………
Rodné číslo: ……..…………………………………………………………….…………………………………………
Datum narození: …………………………………………………………….…………………………………………
Státní občanství: ……………………………………………………………..…………………………………………
Místo trvalého pobytu: ………………………………………………………………………………………………
Místo narození: ……………………………………………………………….…………………………………………
Zdravotní pojišťovna dítěte: ………………………………………………………………………………………
Údaje o rodičích (zákonných zástupcích)
Otec:
Jméno a příjmení: ……………………………………………………………………………………………………
Datum narození: ………………………………………………………………………………………………………
Zaměstnání (adresa, telefon): ……………………………………………………………………………………
Místo trvalého pobytu: ……………………………………………………………………………………………….
Kontakty (telefon, e-mail): …………………………………………………………………………………………
Matka:
Jméno a příjmení: ……………………………………………….……………………………………………………
Datum narození: ………………………………………………..…………………………………………………….
Zaměstnání (adresa, telefon): ………………………………………………………………………………..…
Místo trvalého pobytu: ……………………………………………………………………………………..………
Kontakty (telefon, e-mail): ………………………………………………………………………………..……….
Sourozenci:
Jméno a rok narození: ……………………………………………………………………………………………..
Navštěvuje/-í školu/školku): ..………………………………………………………………………………..……
TERMÍN NÁSTUPU DO MATEŘSKÉ ŠKOLY: …………………………………………………………………
TYP DOCHÁZKY DÍTĚTE DO MŠ: ..……………………………………………………………………………….
- Bereme na vědomí, že pokud v této žádosti uvedeme nepravdivé údaje, může mateřská škola/správní orgán své rozhodnutí zrušit a rozhodnout ve věci znovu a že může být v tomto případě také zahájeno přestupkové řízení.
- Souhlasíme, že mateřská škola může v rámci prezenatce školy v médií, na webových stránkách školy a v budově školy využít fotografické záběry vzniklé během pobytu našeho dítěte v MŠ.
ANO – NE (nehodící se škrtněte)
- Souhlasíme, že mateřská škola může v rámci prezentace školy v médiích, na webových stránkách školy a v budově školy využít výtvory vzniklé během pobytu našeho dítěte v MŠ.
ANO – NE (nehodící se škrtněte)
- Veškeré písemnosti budou předávány nebo zasílány zákonnému zástupci:
Jméno a příjmení: ………………………………………………………………………………………….
Adresa pro zasílání písemností: ………………………………………………………………..…..
- Bereme na vědomí, že v souladu s § 36 odts. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, máme jako zákonní zástupci svého dítěte možnost se ještě před vydáním rozhodnutí ve věci přijímacího řízení k předškolnímu vzdělávání v MŠ vyjádřit k podkladům rozhodnutí. Bereme na vědomí, že seznámit se s podklady pro rozhodnutí a vyjádřit se k nim je možné v budově školy po celou dobu řízení po telefonické domluvě s ředitelem školy.
- Bereme na vědomí, že MŠ zpracovává osobní údaje dětí jako svou právní povinnost (§ 28 zákona č. 561/2004 Sb.). Souhlasíme se zpracováním osobních a citlivých údajů dle zákona č. 101/2004 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.
- Přikládáme vyjádření lékaře o zdravotním stavu dítěte.
- Žadatel není očkován v souladu s aktuálně platným očkovacím kalendářem ČR.
- Žádost o své přijetí do MŠ i za těchto výjimečných okolností opírá žadatel o ústavní právo a povinnost jeho přednostní aplikace. Konkrétně o ústavním právem zaručenou možnost účinné výhrady náboženského vyznání (víry) a účinné výhrady svědomí (zvolit jedno nebo druhé, nebo obojí) svých zákonných zástupců vůči povinnému očkování v ČR, jeho rozsahu a podmínkám.
- Žádost o uznání výhrady víry a výhrady svědomí (zvolit jedno nebo druhé, nebo obojí) přikládá žadatel v samostatné příloze této žádosti.
- Se všemi podmínkami přijetí do mateřské školy jsem byl seznámen(-a) a souhlasím.
Podpis zákonného zástupce/zákonných zástupců dítěte: …………………………….,…………..
V………………………………………… dne………………………………….
Seznam příloh:
- Vyjádření lékaře o zdravotním stavu dítěte
- Žádost o uznání výhrady víry/výhrady svědomí zákonných zástupců žadatele
- Případně doplňte další
Žádost o uznání výjimky svědomí k přijetí dítěte do předškolního vzdělávání
Tento vzor můžete použít k podání přihlášky k přijetí dítěte do MŠ. Podle posledního vyjádření soudu se ředitel musí zabývat vším, co ve výhradě svědomí uvedete a buď náležitě zdůvodnit, proč je vaše výhrada nedostatečná pro přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, nebo naopak musí dítě přijmout.
DŮLEŽITÉ! Nekopírujte tento vzor, snažte se použít svá slova. Šedé podbarvení v textu je vysvětlení pro vás, to do žádosti nedávejte, vymažte ho. Oranžové podbarvení je příklad, to také vymažte a napište svůj text, případně můžete použít jen část textu, týká-li se vás. Jak dobře sepsat žádost o výjimku k přijetí dítěte do MŠ se dozvíte ZDE.
Mateřská škola Sluníčko
IČO: 123 456 789
Nová 1
234 56 Nová Ves
V Nové Vsi dne 1. 5. 2024
Žadatelé: nezletilá Anna Nováková, nar. 1. 1. 2021
zákonní zástupci Eva a František Novákovi
všichni bytem Stará 1, 234 56 Nová Ves
Žádost o uznání výjimky z podmínky očkování z důvodu výhrady svědomí
Vážená paní ředitelko,
v souvislosti s žádostí o přijetí naší nezletilé dcery Anny Novákové k předškolnímu vzdělávání ve Vaší mateřské škole podáváme tuto žádost o uznání výjimky z podmínky očkování pro přijetí k předškolnímu vzdělávání z důvodu výhrady svědomí.
Podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví může mateřská škola přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci.
I když přímo zákon neupravuje výjimku z důvodu výhrady svědomí, možnost této výjimky dovodily soudy na základě ústavně zaručených práv dítěte a rodičů. Nejprve Ústavní soud v nálezu sp. zn. III. ÚS 449/06 dovodil možnost výjimky z povinného očkování a zákaz sankcionování a jiného vynucování povinného očkování z náboženských důvodů a následně v nálezu sp. zn. I. ÚS 1253/14 i z důvodu výhrady svědomí. Následně Nejvyšší správní soud v roce 2020 ve svém rozsudku sp. zn. 9 As 62/2020 rozhodl, že výhradu víry nebo svědomí ve vztahu k povinnému očkování lze uplatnit i v případě přijímacího řízení k předškolnímu vzdělávání a správní orgány se s ní musí vypořádat. Dle právního názoru soudu mateřská škola jako správní orgán musí v souladu s principem proporcionality poměřovat na jedné straně kvalitu a přesvědčivost tvrzení žadatele uplatňující výhradu svědomí vůči maximálně akcentovanému zájmu společnosti na ochraně veřejného zdraví a ochraně zdraví a práv ostatních dětí přijatých ke vzdělávání v MŠ.
Dle zmíněných soudních rozhodnutí musí být splněny určité podmínky, aby byla výhrada svědomí uznána za oprávněnou. Co se týká důvodů a tvrzení uvedených ve výhradě svědomí, tak ty musí být: 1) ústavně relevantní, 2) naléhavé a 3) konzistentní a přesvědčivé. A také společenské dopady, které může akceptování výhrady mít, nesmí extrémně vybočovat ze zájmu na ochraně veřejného zdraví a musí být mj. zohledněna žádoucí míra proočkovanosti.
V případě naší nezletilé dcery nemáme doklad, že je proti nákaze imunní, ani že se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci. Nicméně v jejím případě jsou dány jiné závažné důvody pro neočkování a pro uznání naší výhrady svědomí.
Dcera se narodila předčasně a od svého narození má potíže s příjmem potravy, následně jí byl diagnostikován atopický ekzém. Připojujeme lékařské zprávy i fotografie dcery s ekzémem. Zdravotní stav nezletilé se zlepšil až po delší době díky přírodní a celostní léčbě. Očkování jsme odmítli z důvodu obav, že by se její zdravotní stav mohl zhoršit. Otec nezletilé také od dětství trpěl atopickým ekzémem, konvenční léčba mu nepomohla a kůži měl někdy rozškrábanou až do krve. Také jemu pomohla až přírodní léčba a zdravý životní styl bez chemikálií. Matka nezletilé trpí autoimunitním onemocněním. Oba jako rodiče vnímáme její zdraví naší dcery jako křehké a máme vážné obavy, že jí by jí očkování mohlo zhoršit atopický ekzém a narušit imunitu. Četli jsme řadu příběhů, kdy se po očkování dítěti razantně zhoršily kožní problémy a podstatně se tak zhoršila kvalita života dítěte. Také ze svého okolí známe rodinu, jejíž dítě mělo závažné neurologické reakce po očkování. Důkladně jsme prostudovali příbalové letáky vakcín i zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv o nežádoucích účincích. Přestože dle dětské lékařky zdravotní stav naší dcery nebrání očkování, naše obavy o její zdraví nám neumožňují ji nechat očkovat. Nemáme důvěru, že očkování je v jejím případě bezpečné a že její zdraví nepoškodí více, než ochrání. Naopak důvěřujeme přírodním procesům a celostnímu přístupu v péči o zdraví, s kterým máme dobré zkušenosti. Očkování není v souladu s tímto naším přesvědčením.
Máme za to, že splňujeme veškeré podmínky pro uznání naší výhrady svědomí ve smyslu uvedených soudních rozhodnutí.
Naše výhrada svědomí je ústavně relevantní. Dotčena jsou tato ústavně zaručená práva naší dcery: právo na ochranu zdraví, právo na nedotknutelnost osoby, resp. tělesné integrity, právo na rodičovskou péči, právo na vzdělání. Také jsou dotčena práva nás rodičů na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyzvání a právo pečovat o naši dceru v souladu s naším nejlepším přesvědčením a svědomím.
Naše důvody jsou naléhavé. Jsme přesvědčeni, že očkování by mohlo poškodit zdraví naší dcery a že s ohledem na její zdravotní stav rizika očkování převažují nad možnými přínosy očkování. Naše obavy nejsou teoretické, ale zcela reálné. Vycházejí ze zdravotního stavu dcery, ze zdravotního stavu nás rodičů a našich zkušeností s péčí o zdraví, ale také z prostudování celé řady podkladů včetně zpravodajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Náš postoj je konzistentní a přesvědčivý. Otázku očkování dcery jsme řešili už krátce po jejím narození s ohledem na její zdravotní problémy. Postupně jsme získávali informace od lékařů i z jiných zdrojů a dlouhodobě se o tuto problematiku zajímáme. Od počátku jsme měli z očkování obavy s ohledem na nepříznivý zdravotní stav dcery. Ve zdravotnické dokumentaci jsou námi podepsané negativní reverzy. Náš postoj tedy není ani přechodný, ani nedůvěryhodný. Náš postoj má hodnotový náboj.
Uznání naší výhrady svědomí nebude mít negativní vliv na ochranu veřejného zdraví a nebude ohrožovat ostatní děti. Proočkovanost dětí je obecně v České republice velmi vysoká. Předpokládáme, že i ve Vaší mateřské škole splňují podmínku očkování všechny, nebo téměř všechny děti, na které se podmínka vztahuje. Při hodnocení tohoto kritéria také nelze také odhlédnout od toho, že na předškoláky s povinným předškolním vzděláváním se podmínka očkování už několik let nevztahuje. Neexistují důkazy o tom, že by tato změna vedla k šíření infekčních nemocí v mateřských školách. Proto uznání výjimky v případě naší dcery, která prokazatelně trpí zdravotními problémy, nelze v žádném případě označit za extrémní vybočení ze zájmu na ochraně veřejného zdraví.
Také bychom chtěli poukázat na to, že kožní problémy u dítěte byly uznány jako relevantní pro výhradu svědomí dvěma rozsudky Krajského soudu v Brně sp. zn. 32 A 19/2019 a 22 A 28/2022.[1]
Na Vaši výzvu cokoliv blíže vysvětlíme nebo doplníme.
Žádáme, abyste se našimi důvody pro výhradu svědomí důkladně zabývala, jak vyžaduje judikatura soudů, a aby abyste také vzala v potaz nejlepší zájem našeho dítěte, jak vyžaduje Úmluva o právech dítěte. Žádáme, abyste posoudila naši žádost o uznání výjimky z důvodu svědomí jako důvodnou a toto posouzení promítla do rozhodnutí o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání tak, že bude rozhodnuto o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání.
Děkujeme za vyřízení naší žádosti.
S pozdravem
(podpisy)
Eva Nováková, František Novák
rodiče nezl. Anny Novákové
Přílohy:
- lékařské zprávy
- fotografie nezletilé
[1] Rozsudky byly zveřejněny zde: https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/ksbr/32-a-19-2019-61; https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/ksbr/22-a-28-2022-111.
Rozalio vám nabízí pomoc se sepsáním vaší individuální žádosti. Pište na [email protected].