Výbor pro sociální politiku (VSP) na svém mimořádném zasedání dne 8. dubna 2021 hlasoval o pozměňovacích návrzích k novele zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině/jeslích. Tři PN se týkaly změn v přijímání dětí ve vztahu k očkování nejen v dětských skupinách, ale také v mateřských školách.
PN č. 7245 podaný Olgou Richterovou, Petrem Třešňákem a Věrou Kovářovou navrhoval zrušit předkládání dokladu o podstoupeném očkování dítěte. Snahou předkladatelů bylo odstranit povinnost jeslí udržovat evidenci očkování a přenechat tuto agendu jen a pouze lékařům, kteří jako jediní znají komplexní stav dítěte a jsou schopni rozhodnout o vhodnosti očkování vzhledem ke zdravotnímu stavu dítěte.
Při hlasování o tomto PN vystoupila zástupkyně Ministerstva zdravotnictví, aby vysvětlila nesouhlasné stanovisko MZ s tímto PN. Uvedla, že při přijímání do dětské skupiny/jeslí předloží rodič potvrzení o očkování pouze jednou. Zařízení, do kterého dítě nastoupí, už pak nesleduje, zda je dítě později očkováno podle platného očkovacího kalendáře, nevytváří se tedy nadbytečná administrace.
Výbor pro sociální politiku tento návrh nedoporučil ke schválení (z 15 přítomných bylo pro nedoporučující stanovisko 9, proti 3, zdrželi se 3).
PN č. 7259 podaný Lubomírem Volným, Marianem Bojkem a Ivanou Nevludovou se týkal naprostého zrušení nutnosti dokládat očkování pro přijetí do dětské skupiny/jeslí.
Výbor pro sociální politiku o tomto návrhu nehlasoval.
PN č. 7395 podaný Olgou Richterovou, Petrem Třešňákem a Vlastimilem Válkem navrhoval umožnit vstup do dětských skupin/jeslí, mateřských škol a dalších zařízeních dětem, kterým z řádného očkování chybí pouze očkování proti hepatitidě B.
Před hlasováním o tomto PN znovu vystoupila zástupkyně MZ. Podle MZ toto není potřebné řešit, protože děti bez očkování proti hepatitidě B již pomalu opouštějí zařízení předškolního vzdělávání. Jsou to děti, které byly v minulosti očkovány pentavakcínou, která se u nás již několik let nepoužívá. MZ se zároveň obává diskuzí o rozvolňování očkování, což by podle slov zástupkyně MZ mohlo vést k problémům při vymáhání očkování. Zástupkyně MZ se zároveň vyjádřila, že existuje-li dítě, které je očkováno pouze pentavakcínou, je možné řešit přijetí s ním individuálně, protože se jedná o dítě rozočkované, nikoli neočkované.
Výbor pro sociální politiku tento návrh nedoporučil ke schválení (z 15 přítomných bylo pro nedoporučující stanovisko 13, proti 1, zdržel se 1).
Usnesení VSP z mimořádného zasedání najdete ZDE.
Až Poslanecká sněmovna může rozhodnout, zda se pozměňovací návrhy promítnou do novelizace, avšak nesouhlasná stanoviska VSP tomu nedávají velkou šanci. Hlasovat by PS mohla na své 98. schůzi od středy 14. dubna.
Od sociálního výboru, který by se ze své podstaty měl zabývat prospěchem slabších, tedy jistě i dětí, bychom čekali větší pochopení pro individuální potřeby a změkčení diskriminace dětí. Argumentace Ministerstva zdravotnictví k odmítnutí návrhů je velice chatrná. V jednu chvíli připouští možnost vstupu do jeslí dětem pouze rozočkovaným (rodiče nebudou později dokládat, zda je dítě řádně doočkováno), v druhé chvíli, kdy se hlasuje o zrušení nutnosti dokládat očkování proti hepatitidě B, která se přenáší krví nebo pohlavním stykem, se obává diskuzí o rozvolňování, které by znepříjemnily vymáhání očkování. To zůstává rozum stát.
Náš článek z 26. 3. 2021: Do školky i bez očkování proti hepatitidě typu B? Uvidíme!
Sněmovní tisk č. 961 Novela zák. o poskytování služby péče o dítě v dět. skup.
Stenozáznam z druhého čtení zákona o dět. skup.
Pozměňovací návrh č. 7395 k novele zákona o dět. skup.
Z minulosti: Finále novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Co se schválilo a co zamítlo?