Školky, ŠVP a ZA Legislativa Naše články a stanoviska

Do školky i bez očkování proti hepatitidě typu B? Uvidíme!

V Poslanecké sněmovně proběhlo ve středu 23. března 2021 druhé čtení novely zákona o dětských skupinách. V nich nejde pouze o péči o děti, ale také o nastavení pravidel této péče striktně podle povinného očkovacího systému. Děti bez řádného očkování totiž nesmí navštěvovat dětské skupiny, mateřské školy a některá další zařízení. Pro povinné očkování proti žloutence typu B (hepatitidě B) by však mohla platit výjimka, jak navrhují poslanci Vlastimil Válek, Petr Třešňák a Olga Richterová.

Děti, které nejsou očkované proti hepatitidě B, nejsou rizikem pro školní kolektiv. Jde o nemoc, která se přenáší – zdůrazňuji – buď krví, nebo pohlavním stykem. Takže jako u dětí ve školkách tyhle dvě věci není třeba řešit. Je to prostě výjimečné, že máme tuto povinnost. A ještě stále jsou případy rodičů, kteří využívali k očkování svých dětí pentavakcínu Pediacel, kde právě hepatitida B chyběla, a mají problém s přijetím do zařízení,“ vysvětlila v Poslanecké sněmovně dne 23. března 2021 Olga Richterová.

Poslanec Vlastimil Válek podal v roce 2020 stejný návrh na zrušení podmínky očkování proti žloutence typu B pro vstup do předškolních zařízení, když se projednávala novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Podpořil ho i Výbor pro zdravotnictví PSP. „Rádi bychom změkčili přístup k dětem, které nejsou očkovány proti hepatitidě B, protože tady není nejmenší důvod, proč tyto děti nepouštět na jednotlivé akce či do kolektivu,“ vyjádřil se ve středu 12. února 2020 poslanec Válek. Ve svých vystoupeních jej tehdy slovně podpořilo několik poslanců napříč politickými stranami. Kvůli procesní chybě bohužel nemohla Poslanecká sněmovna tento návrh odhlasovat. Znovu přišel návrh i ze Senátu, Poslanecká sněmovna ho ale následně s dalšími návrhy odmítla.

Díky současnému projednávání zákona o dětských skupinách je šance tento návrh prosadit a zmírnit tak diskriminaci dětí. Novela zákona nyní čeká na projednání ve Výboru pro sociální politiku PSP. Průběh schvalovacího procesu bedlivě sledujeme a doufáme v příznivý výsledek.

Sněmovní tisk č. 961 Novela zák. o poskytování služby péče o dítě v dět. skup.

Stenozáznam z druhého čtení zákona o dět. skup.

Pozměňovací návrh č. 7395 k novele zákona o dět. skup.

Z minulosti: Finále novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Co se schválilo a co zamítlo?

Pomozte měnit systém očkování právě dnes! Přispějte zde