Legislativa Naše články a stanoviska

Evropský soud pro lidská práva rozhodl o stížnostech na systém očkování v ČR

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) rozhodl o stížnostech šesti rodin proti České republice ve věci odpírání vzdělávání dětí v souvislosti s povinným očkováním a udělením pokuty za nenaočkování dětí. Rozsudek přijal již 13. ledna. Článek o rozsudku si můžete přečíst ZDE.

Obvykle se případy u ESLP řeší před malým senátem tvořeným sedmi soudci. O tomto případu však rozhodoval Velký senát o sedmnácti soudcích, který rozhoduje pouze v případech vážnějšího charakteru. Jeho verdikt je konečný.

První případ byl ESLP doručen v roce 2013, dalších pět stížností přišlo v následujících dvou letech. Popis problémů českého systému očkování poskytly soudu formou amicus curiae v roce 2016 dva české spolky, a sice Společnost pacientů s následky po očkování (k přečtení ZDE) a ROZALIO, které před zasedáním Velkého senátu v roce 2020 poslalo amicus curiae nový, aktualizovaný a doplněný o současný stav (k přečtení ZDE).

Na slyšení Velkého senátu zastupovala všechny rodiny advokátka Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv. Za ČR vystupovali jako konzultanti Roman Prymula a Hana Cabrnochová, stát zastupoval vládní zmocněnec pro zastupování státu před ESLP Vít Schorm. Více informací o průběhu slyšení v článku ZDE.

Rozhodnutí Velkého senátu bylo učiněno již v lednu, až nyní však ESLP rozeslal informaci o datu vynesení rozsudku.

Veřejné slyšení proběhne 8. dubna v 11 hodin. Rozhodnutí bude zveřejněno také na www.echr.coe.int.

Podrobnosti k jednotlivým případům jsou k dispozici ve francouzštině na webových stránkách Evropského soudu pro lidská práva. Některým případům se věnovala také česká média:

​Další texty, které stojí za to si přečíst:

? Video z jednání Velkého senátu ESLP dne 1. července 2020 najdete ZDE