Vaše příběhy a úvahy

Podpořte svobodné rozhodování o zdraví nejen naší dcery

EDIT K 12. 9. 2021: Soud uznal, že v případě této dívky byla pokuta udělena neoprávněně. Čeká se, zda se Ministerstvo zdravotnictví odvolá.

Naše dcera neměla lehký start do života. Začalo to problémy s kojením, kdy neustále plakala a u prsa trávila hodiny. Věděli jsme, že technika kojení je určitě v pořádku, a tak jsme problémy konzultovali se zastupujícím lékařem naší pediatričky, která měla první dva týdny po narození naší dcery dovolenou. Lékař nám radil dceru „nerozmazlovat“ a nekojit při „každém kňuknutí“, zároveň nám předal brožuru o kojení, kde se psalo o tom, že je třeba kojit na požádání.

Dcera ubývala na váze a stav se nelepšil, proto jsme byli zváni na častější kontroly a vážení, bylo nám doporučováno umělé mléko. Tomu jsme se chtěli za každou cenu vyhnout, jelikož jsme toho názoru, že mateřské mléko je to nejlepší, co může matka svému dítěti dopřát.

Dcera neustále plakala, pravidelně jsem odsávala a manžel dceru následně krmil cévkou, což bylo pro všechny velmi vyčerpávající, už jsme byli zoufalí. Až paní doktorku po návratu z dovolené napadlo, že by mohla mít dcera příliš krátkou podjazykovou uzdičku. Ještě tentýž den dcerce na ORL uzdičku ustřihli. Konečně se podařilo „rozkojit“, ale byli jsme nuceni ze začátku ještě přikrmovat, jelikož jsem měla v důsledku prodělaného stresu velmi málo mléka.

Rodinná anamnéza (otec astmatik a alergik, matka alergička), podání antibiotik u porodu (které mi na několik týdnů naprosto rozhodily trávení), umytí dcery ihned po porodu (navzdory naší žádosti o opak uvedené v porodním plánu), stres způsobený nedostatkem mléka v kombinaci s umělým mlékem – to vše způsobilo dceřin výsev ekzému, se kterým se dodnes potýká. Nejprve měla rozsáhlá ložiska na obličeji a ručičkách, kolem 18. měsíce se její stav zlepšil, a to zásluhou našeho velkého úsilí, pomocí bylin a prostředků celostní medicíny (zavedení netoxické domácnosti, homeopatie, Bachovy esence, lokálně listy aloe vera, mateřské mléko, domácí zinková mast, bambucké máslo). Nyní je dcera podle zdravotních záznamů „naprosto čistá“, ale ekzém neměla zcela vyléčený nikdy. Ten je patrný i v klidové fázi, a zhoršuje se vždy při jakémkoli oslabení, jako jsou infekty horních cest dýchacích, průjem, nevyspání apod.

Manžel od dětství trpí atopickým ekzémem a po opakovaném podávání kortikoidů se mu rozjelo astma. Obojí se mu však rok od roku zlepšuje od té doby, co se snažíme vyhýbat zbytečným lékům a chemii obecně, jak v domácnosti, tak i v jídle.

Sama jsem nebyla kojená a v dětství trpěla chronickou rýmou, chronickými záněty a opakovanými infekty, dostávala jsem velké množství antibiotik, což vyústilo v problémy se zažíváním, zejména se žlučníkem, a v pylovou alergii, kterou trpím od roku 2012.

Jelikož jsme se po vlastních neblahých zkušenostech s neúčinnou symptomatickou léčbou západní medicíny začali zajímat o alternativní celostní medicínu, postupně se náš životní styl změnil a proklamujeme žití v souladu s přírodou. Život na vesnici, zdravá strava nejen z naší permakulturní zahrady a bez zbytečných chemických příměsí, med od našich včel a kompletně netoxická domácnost spolu s pohybem venku a minimem stresujících faktorů a zbytečných léčiv, jistě pomohou naší dceři k získání přirozené imunity, která jí dopomůže k tomu, aby se jí nákazy vyhýbaly, a pokud k nějaké přece jen dojde, aby ji zvládla bez trvalých následků.

Ze všech těchto důvodů jsme se rozhodli dceru nevystavovat riziku poškození zdraví očkováním a uplatnit výhradu svědomí při odmítnutí povinného očkování. V  říjnu 2018 jsme po krátkém řízení dostali od Krajské hygienické stanice pokutu ve výši 5000 Kč pro každého rodiče + 2 x 1000 Kč správní poplatek. Proti tomuto rozhodnutí jsme se odvolali, avšak neúspěšně. Nezastáváme postoj, že zaplacení pokuty je levnější a jednodušší než případný soudní spor, a proto jsme se rozhodli podat správní žalobu u Krajského soudu v Brně. 

Naše finanční situace není po zaplacení výše zmíněné pokuty nejlepší. Nechceme se však „pouze“ penězi nechat odradit od podání žaloby proti rozhodnutí, které shledáváme neoprávněným. Věříme, že tento náš krok pomůže do budoucna nejen nám, ale i dalším rodičům v podobné situaci. Jsme odhodláni postavit se za právo nás rodičů svobodně se rozhodnout v otázce zdraví našich dětí. 

Obrátili jsme se proto na spolek Rozalio a ten nás v našem záměru podpořil a přislíbil i finanční pomoc. Touto cestou žádáme vás všechny, kteří chápete naši snahu o uznání výhrady svědomí, o finanční podporu prostřednictvím darujme.cz. Pomůžete tím k pokusu o spravedlivý proces.


Předem mnohokrát děkujeme!

Manželé H.

PODPOŘTE TENTO SOUDNÍ SPOR ZDE.