Naše projekty Naše články a stanoviska

Rozalio slaví nejštědřejší den v roce a představuje tři skvělé novinky

Giving Tuesday-Martina Suchánková-Marie Maříková-Dagmar Sláčalová

Praha 1. prosince 2020

Mezinárodní den dárcovství připadá každoročně na úterý následujícím po nákupním šílenství Black Friday jako kontrast konzumu k vzájemné pomoci. Letos se slaví 1. prosince a vybízí ke štědrosti a dobrotě. Rozalio při této příležitosti představuje tři novinky, které potěší nejen rodiče a posunou lepší informovanost zase o kus dále.

„Dnes jsem si splnila sen, respektive my všichni v Rozaliu jsme si splnili sen. Spustili jsme nový web. Hurá!!! Ani se mi to nechce přiznávat, ale byly to roky náročné a někdy ztracené práce!“ říká Dagmar Sláčalová, koordinátorka činnosti v Rozaliu. Všichni sice dělali, co se dalo, avšak úplně první verze nového webu nebyla z technických důvodů spuštěna. Měsíce práce přišly vniveč a mnozí byli tak frustrovaní, že se vzdávali naděje. Dagmar to však vzdát nechtěla a konzultovala možnosti s dalšími IT odborníky a webmastery. Jeden neúspěch střídal druhý. Nakonec padlo těžké rozhodnutí – stávající web i ten dlouho připravovaný nový se nadobro smažou a vytvoří se zcela nový. „Jen entuziasmus Dagmar, její neutuchající práce a víra, že to dokážeme, nás pohnula k dalšímu novému projektu. Už jsme věděli, do čeho jdeme, čekalo nás mnoho měsíců práce, ale nebylo vyhnutí,“ prozrazuje Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio. Ani příprava tohoto webu nebyla bez hrozeb – během prací odešel styčný webmaster. To vypadalo už zcela beznadějně. A pak snad samo nebe seslalo jiného, skvělého IT administrátora, který rozpracovaný web převzal a pomohl dokončit. „A tak přestříhávám pomyslnou (oranžovou) stužku a s hrdostí představuji nový web Rozalia jako náš dar veřejnosti. Ale také jako dar od veřejnosti nám, protože na něm pracovalo mnoho dobrovolníků a díky našim dárcům jsme na něm mohli pracovat také my,“ říká Dagmar.

Takto vypadal web, který jsme s těžkým srdcem po mnohaměsíční práci smazali :,-(
Ještě je na něm upoutávka na první akci Zapal svíčku za včeličku z roku 2015

Také nový informační letáček čekal na svou realizaci dlouhé měsíce. První myšlenka na jeho vytvoření přišla již v roce 2018, kdy nám začaly docházet informační letáčky vydané v roce 2015. „Přece jen se od roku 2015 některé věci změnily. Například byla upravena vyhláška o očkování a nastaly i další dílčí změny, a tak jsme chtěli náš stávající leták aktualizovat a dát mu novou grafickou podobu v našich barvách, oranžové a šedé, abychom sladili naše materiály s podobou nového webu,“ popisuje Martina Suchánková. Po diskusi nad obsahem nového letáku jsme se dohodli opět na formě krátkých otázek. Zároveň jsme si řekli, že nezůstaneme jen u otázek na papíře, ale vytvoříme také interaktivní podobu letáčku na webu. V něm si čtenáři budou moci k jednotlivým otázkám přečíst doplňující informace i se zdroji. Letáků vytiskneme 100 000 kusů a rozdistribuujeme je po celé ČR. „Na interaktivní verzi pracujeme. Ta také čekala na spuštění nového webu, budeme ji ještě ladit podle potřeb, aby byla uživatelsky přijatelná,“ vysvětluje Martina.

Náhled nového informačního letáčku. Vytisknout chceme 100 000 kusů.

Třetí novinkou jsou online besedy. „Možná to někoho překvapí, ale tento projekt čekal na svou realizaci asi dva roky,“ prozrazuje Dagmar, která navrhovala spustit živá vysílání již předloni. Ovšem přednášející do toho jít nechtěly. Přednášení naživo před lidmi a osobní setkání jim maximálně vyhovovalo a dobře se jim tak pracovalo. Až koronavirová situace donutila Rozalio vyzkoušet a nabídnout besedy přes internet. V listopadu zorganizovalo Rozalio ve své facebookové skupině ROZALIO POINT online setkání s Martinou Suchánkovou, aby si celý tým vyzkoušel technickou stránku a realizaci. „Zkouška se povedla, lidé byli spokojení a Martina zjistila, že to zvládne, a tak můžeme začít. Ale až situace dovolí, opět s radostí nabídneme také přednášky naživo,“ říká Dagmar. Nabídka besed je uvedena ZDE.

„Snažíme se být pozitivní (duchem 🙂 ) a bereme si za své pořekadlo, že všechno zlé je pro něco dobré. Díky těžké letošní situaci jsme se posunuli jinam a snad i dále. Díváme se na to jako na příležitost a přínos pro naši práci. Pokud nás budou lidé i nadále podporovat finančně, materiálně a formou dobrovolnických činností, věřím, že dokážeme ještě mnohem více,“ říká Dagmar a Martina to potvrzuje.