Vaše příběhy a úvahy

Stáníkův příběh

Mojí sestřenici Martině Sajfrtové se v červnu r. 2007 narodil chlapeček Stáník o měsíc dříve, než byl předpokládaný termín porodu, a měl následně dost silnou novorozeneckou žloutenku. Po porodu byl očkován proti TBC.

Ve třech měsících mu pediatrička 17. 9. 2007 přesně podle očkovacího kalendáře píchla 1. hexavakcínu. 18. 9. (tedy den poté) měl horečku do 38°C a sestřenice mu dala Panadol.V noci z 19. na 20. 9. stoupla už teplota na 40°C, chlapeček byl neklidný, plačtivý, bledší, nezvracel (=citace z lékařské zprávy).
20.9. byl vyšetřen a hospitalizován. Našli mu krev v moči a konstatovali akutní zánět ledvin s nálezem Eschericia coli (bakterie nezbytná pro správný metabolismus, někdy však patogenní – způsobuje záněty močových cest atd.). Nasadili mu na další měsíc antibiotika (zpočátku v infuzích).

Ovšem vzhledem k tomu, že se u nás sledují negativní reakce pouze 48h po podání vakcíny, lékaři v nemocnici v podstatě nepovažovali tento zánět ledvin za reakci na hexavakcínu.
I náš pediatr, když jsme mu přinesli kopii lékařské zprávy z nemocnice o hospitalizaci mého tříměsíčního synovce (jako jedno z odůvodnění odmítnutí hexavakcíny pro naši dcerku), odmítl brát to jako reakci na hexavakcínu, protože žádný zánět ledvin v možných kontraindikacích jmenován v příbalových informacích není. Je prý to jen shoda náhod.

Asi to byla jen shoda náhod a nejednalo se dle vyšetření o akutní postvakcinační reakci na hexavakcínu, ale v podstatě se jednalo patrně buď o očkování v době, kdy jeho tělo bojovalo se začínajícím zánětem (se kterým si mohlo nebo nemuselo poradit), což je jasná kontraindikace. Ale který pediatr to v inkubační době pozná? (A stačila by pouhá sedimentace?). Nebo hexavakcína negativně ovlivnila imunitní systém a v důsledku toho se Eschericia coli mohla rozšířit. To ale už nikdo nezjistí. Vždyť kontraindikace pro očkování je pouhá rýma, to ale mnoho pediatrů to nezajímá a jedou s očkováním jak na běžícím pásu, hlavně aby se neodchýlili od očkovacího kalendáře.
Ovšem mohla to také být postvakcinační reakce, ale prostě byla přehlédnuta kvůli přítomnosti bakterie.

Myslíme si, že by alespoň rodiče, když už ne lékaři, měli vnímat předčasné narození miminka nebo jeho silnou novorozeneckou žloutenku jako zátěž pro imunitní systém děťátka, a proto by bylo lepší i třeba jen trochu odložit očkování…
Vždyť co všechno už musel imunitní systém mého synovce zvládnout! A jak víme, antibiotika ve třech měsících života organismu taky nepřidají, mohou ho i poškodit.
Držíme teď mému synovci palce, aby to všechno zdárně překonal a zvládl!
Třeba tento příběh bude inspirací pro některé rodiče.

Blanka a Michal Zámorští