Naše články a stanoviska Videa a zvukové záznamy

Šťastné matky svěřily své děti “povinné očkovací loterii”


Nelámejte si hlavu nad výhodami a riziky očkování. Je tu pro vás povinná očkovací loterie, ve které stačí svěřit dítě odborníkům a počkat, jak to všechno dopadne. Můžete v ní i vyhrát a dítě vám bude vráceno bez trvalých následků. Vycházíme tak vstříc vaší touze nenést za nic zodpovědnost a snímáme z vás tíživé břemeno rozhodování o zdraví vašich dětí.

Realita nebo fake news?! Toto není kachna! bylo mottem šestého ročníku Sametového posvícení, do něhož se se svým satirickým výjevem zapojilo i Rozalio. „V Den boje za svobodu a demokracii jsme chtěli poukázat na nesvobodu ve zdravotní péči, vyvolat zájem a diskuzi. Současný striktní systém očkování, kdy se všechny děti musí očkovat stejně, ve stejný čas, stejnou vakcínou, přirovnáváme v nadsázce k ‚loterii‘,“ vysvětluje Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.

Karnevalového průvodu Sametové posvícení, který satirou vyzývá ke kritickému myšlení a schopnosti odstupu, se v pátek 17. listopadu zúčastnilo deset iniciativ, jež se dlouhodobě věnují palčivým společenským problémům ve zdravotnické, ekologické, sociální a kulturní oblasti. Mohli jste tak spatřit plastový ostrov, dvoumetrovou zašitou vagínu, křivou zeleninu, zvířata ozdobené částmi lidských těl, šachovnici jen s bílými figurkami, rozjetý vlak Pinďolíno, bezdomovce s ulitami na zádech a mostem nad hlavou, ministra kultury s veselým bagristou nebo adeptky na ztělesnění moderního ideálu vlasti. Letošní zhmotnělé motto, model obří kachny, obklopovala dětská klika – malé kachničky. Průvod hudebně doprovázela basilejská klika Die Opti-Mischte, posvícenská kutálka Schlauchband a myslivečtí bubeníci. Podívaná to byla vizuálně i obsahově náramná a vtipná.

Šťastní lékaři v klice Rozalia nesli a obsluhovali svůj zlatý očkovací loterijní stroj a zlatou injekcí obřích rozměrů očkovali i náhodné diváky. Šťastné matky k tomu rozdávaly pamflety vyzývající k povinnému podstoupení tohoto bezplatného očkování. „Naše klika byla sestavena z dvanácti šťastných matek, dvou veselých lékařů a jedné usměvavé zdravotní sestry. Lékař přebral dítě (panenku) od matky, vložil jej do loterijního stroje, roztočil kolo štěstí a všichni s napětím čekali, co se stane. Dítě z loterie vypadlo do náruče veselé sestřičky, která ho orazítkovala a vrátila děkující mamince,“ popisuje Martina Suchánková a dodává: „Průvod jsme si náležitě užili a doufáme, že jsme jím pozvedli zájem o vymoženost povinného očkování.“

Média o Sametovém posvícení:

Lidovky.cz: Kachny, Pinďolíno či ostrov z PET lahví. Satirický průvod masek prošel Prahou

DVTV: ŽIVĚ: Sametové posvícení v ulicích Prahy

Česká televize: Češi si připomněli 17. listopad. Ráno vypískali Babiše a Okamuru, večer zaplnili půl Václavského náměstí

Novinky.cz: Živé vysílání

Video na youtube.com:

Oficiální video ze Sametového posvícení 2017

České galerie: Sametové posvícení 2017

PASS TIMES: OBRAZEM Sametové posvícení v ulicích Prahy

Naše fotografie najdete ZDE.

Další fotografie: Festival svobody