COVID-19 Legislativa Naše články a stanoviska

Pandemický zákon se upravuje. V čem může být ještě nebezpečnější? A co můžeme dělat?

Výbor pro zdravotnictví PSP projedná v úterý 25. ledna návrh novely zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19, tzv. pandemický zákon.
Tuto legislativní normu vnímáme jako možnost Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic omezovat práva a svobody občanů ještě více, než jim povoluje zákon o ochraně veřejného zdraví.
Změny, které vláda navrhuje nyní, se snaží občanům sebrat i ty zbytky práv, které jim při aplikaci pandemického zákony zůstávaly a jimiž se bránili u soudů, často úspěšně.

Každý z nás může nyní udělat:

1) PIŠTE POSLANCŮM A SENÁTORŮM. Shrnutí zásadních změn je níže.
Adresy poslanců ke stažení např. https://1url.cz/@poslanci2022

2) PODEPIŠTE PETICI ZA ZRUŠENÍ PANDEMICKÉHO ZÁKONA ZDE.

3) PŘIJĎTE RÁNO 25. LEDNA PŘED POSLANECKOU SNĚMOVNU. Podrobnosti se připravují.

4) POŽÁDEJTE POSLANCE A SENÁTORA O SCHŮZKU. Zájemcům pošleme informace, manuály jak na schůzku a pomůžeme s ní. Pište na [email protected].

5) ŠIŘTE INFORMACE A DEJTE O MOŽNOSTECH VĚDĚT SVÝM PŘÁTELŮM A ZNÁMÝM!

Zásadní změny, které jsou nebezpečné pro svobody a práva občanů:

1) Opatření budou moci vydávat i Ministerstvo obrany (pro vojáky a další své zaměstnance) a Ministerstvo vnitra (pro policisty, hasiče a další státní zaměstnance). Otevírají se tak možnosti diskriminace těchto vymezených profesí.

2) Novela zákona rozšiřuje možnosti omezit životy osob podle toho, co soudy již označily za nezákonné. Když to bude v zákoně, už to nebude nezákonné.

3) Kdo bude mít pozitivní antigenní test, nebude se smět potkávat s žádnou osobou do doby prokázání, že není nakažen virem SARS-CoV2 (jak, když mu nebude moci nikdo provést PCR?).

4) Hygienickým stanicím se umožňuje nařizovat karanténu a izolaci také na dálku (např. SMS zprávou). Osoba, které je takto karanténa nebo izolace nařízena, může do tří dnů písemně požádat o prošetření důvodnosti nařízení. Protože nikdy nevíte, kdo si z vás vystřelí SMSkou…

5) Soudy nebudou muset rozhodovat přednostně o stížnostech na opatření, pokud bylo v průběhu soudního řízení dané opatření zrušeno. Jinými slovy mají ministerstva a KHS neomezené možnosti, když jedno opatření nahradí za pár týdnů novým.

6) Pandemický zákon již nemá omezenou platnost. Pandemická pohotovost a možnost omezovat životy občanů je nekonečná. Alespoň do doby, než se vláda rozhodne, že by ji mohla zrušit (třeba do nových voleb?).

Může se hodit: