Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozeslalo v květnu 2025 ředitelům mateřských škol informační dopis, v němž upřesňuje, jakým způsobem má být doloženo splnění podmínky povinného očkování dítěte při nástupu do MŠ. Ihned po rozeslání se začala šířit informace, že MŠMT zakázalo uznat výjimku z výhrady svědomí rodičů pro přijetí do školky. To je zcela zavádějící informace a v dopise MŠMT nic takového nestojí!
MŠMT svým dopisem pouze vyjasnilo některé praktické otázky ohledně doložení potvrzení o očkování, přičemž oblast svědomí a etického přesvědčení zůstává i nadále otevřená a závisí na citlivém a individuálním přístupu ředitelů škol.
MŠMT v dopise upozorňuje, že potvrzení o očkování vydává registrující praktický lékař pro děti a dorost, ale školám postačí i ověřená kopie tohoto potvrzení – rodiče tedy nemusejí dokládat originál v každé MŠ, kde žádají o přijetí dítěte. Tato praktická informace by měla usnadnit komunikaci mezi rodiči a školami, předejít zbytečným nejasnostem při zápisu, snížit administrativní zátěž pediatrům a ušetřit peníze rodičům za vydávání vícero potvrzení.
Co však dopis MŠMT nadále neřeší, je otázka svědomí rodičů dětí, které nejsou očkované v plném rozsahu podle platného očkovacího kalendáře.
Podle dosavadní judikatury (např. rozhodnutí NSS a ÚS) platí, že ředitelé mateřských škol musí individuálně posoudit, zda konkrétní výhrada svědomí je natolik závažná, že převažuje nad požadavkem na doložení povinného očkování. Jinými slovy – i když zákon stanoví očkování jako jednu z podmínek přijetí dítěte do školky, existuje výjimka, která může být uplatněna právě na základě výhrady svědomí. V takovém případě musí ředitel školy výhradu zvážit a rozhodnout, zda na jejím základě dítě přijme.
Dopis MŠMT tedy nijak nemění právní postavení dětí, které nejsou řádně očkované, ale jejichž rodiče žádají o přijetí na základě výhrady svědomí. Tato možnost nadále existuje a školy by ji neměly automaticky odmítat, ale vést s rodiči dialog a výhradu posoudit.