IDnes - Poslanci trvají na očkování, než jde dítě do školky nebo na tábor

Poslat dítě bez očkování do mateřské školky nebo na letní tábor nebude možné. Poslanci odmítli senátní verzi úpravy zákona o ochraně veřejného zdraví, která by povinné očkování dětí nabourala. Sněmovna naopak podpořila původní vládní návrh zákona, která dá obcím právo udělovat hlukové výjimky pořadatelům venkovních hudebních produkcí.
Číst dál...

Konspirace versus vědecká pravda? Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

 18.6.2015

Článek, který uveřejnily Lidovky.cz dne 17. června je typickou ukázkou toho, jak u nás probíhá místo diskuse hon na bludaře (čarodějnice?), umlčování diskusí ve věci očkování a ukázkou toho, jak jeho autorka Šárka Kabátová chápe medicínu založenou na důkazech.

Místo důkazů a faktů, na které se odvolává, používá ukázky z článku zveřejněném ve Zdravotnickém deníku (ZD) a rozzlobený názor jeho šéfredaktora Tomáše Cikrta. V obou článcích se mluví o nepravdách, lžích, nesmyslech a konspiračních teoriích. „Je psí povinností redaktorů si tvrzení svých respondentů ověřit“ ...konstatuje a doporučuje Cikrt.

Škoda, že tuto jeho radu nepoužila žádná z autorek uvedených článků. (Tiskový mluvčí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který se zasloužil o to, že nákup a distribuce vakcín byly odebrány státu a krajským hygienickým stanicím a vloženy do rukou soukromníků, aby měli možnost podnikání a zisku).
Číst dál...

Podpořte PETICI za dobrovolnost očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám

 Dne 21. března 2017 vyzvala Společnost pacientů s následky po očkování, z. s. k podepisování petice vyzývající politiky, aby do právního řádu ČR zajistili přijetí takového právního předpisu, který by ustanovil dobrovolnost očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Proč?

Odborných, právních i čistě lidských důvodů pro dobrovolnost právě tohoto očkování lze nalézt zajisté mnoho. Pro účel této petice byl vybrán závažný důvod, který je nesporný a měl by oslovit a vést k zamyšlení i všechny obhájce očkování a osoby, které se v problematice samy orientují spíše málo a obvykle pouze věří určitým skupinám odborníků.

Účinnou ochranu proti spalničkám totiž potřebují ty úplně nejmenší děti, účinnou ochranu proti příušnicím hlavně dospívající a mladí muži a účinnou ochranu proti zarděnkám až ženy v období těhotenství. Jedná se zřetelně o zcela odlišné skupiny osob. Používání tzv. vakcín MMR (Measles, Mumps, Rubella), tedy živých vícesložkových vakcín proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, má jeden nevyhnutelný důsledek - brání v použití optimálního schématu očkování pro každé z těchto tří onemocnění. Poté zlepšit schéma očkování vakcínami MMR proti jednomu onemocnění znamená pravidelně zhoršit schéma očkování proti onemocnění jinému.

Číst dál...

Letos se „tetanovka“ pro děti odkládá. Vakcíny na několik měsíců došly

22. 3. 2017, iDNES.cz

Českým dětským lékařům chybí důležitá vakcína pro desetileté děti. Firma, která kombinovanou očkovací látku Boostrix Polio proti tetanu, záškrtu, černému kašli a dětské obrně vyrábí, oznámila, že výpadek ve výrobě potrvá až do konce roku.

„Jedná se o období od poloviny března nejméně do konce roku 2017,“ dozvěděli se lékaři od výrobce léku. Podle očkovacího kalendáře, který stanovuje, v kolika letech má být dítě očkované, aby bylo proti nemocem chráněné, je vakcína určená pro deseti- až jedenáctileté děti. Ty tak po dobu výpadku zůstanou nepřeočkované.

Číst dál...

Příliš mnoho adjektiv, velmi málo faktů – reakce MUDr. J. Gandalovičové na článek ve ZD

14.6.2015

Konspirativní, hrozivý, zákeřný, skandální, spekulativní , senzacechtivý, spiklenecký ..... ­ díky paní redaktorce Hamplové a panu šéfredaktorovi Cikrtovi jsem si uvědomila, jak je naše mateřština bohatá na adjektiva. Až na to, že mne tento slovník vrátil zpět do předrevolučních let, kdy jsem coby studentka Lékařské fakulty UK v Hradci Králové na chodbách potkávala MUC Prymulu a MUC Chlíbka v uniformách Vojenské katedry UJEP, nyní Fakulty vojenského zdravotnictví. Na tu dobu nevzpomínám ráda, jako mnoho lidí, kteří vyrůstali v komunistickém režimu, kde nám toho bylo nakazováno mnoho a dovolováno minimum. Radši mne hned napadla jiná paralela, již úsměvnější – slavná scéna z geniálního filmu Miloše Formana Amadeus – too many notes...

Číst dál...

Z.Candigliota - Kdo má nést zodpovědnost za poškození zdraví po povinném očkování?

18.8.2015

 

V médiích proběhla zpráva o údajně přelomovém rozsudku Nejvyššího soudu, podle kterého za nežádoucí účinky očkování odpovídá lékař, i když mu aplikaci vakcíny přikázal stát.

Je to skutečně přelom, nebo zbytečný či dokonce škodlivý rozsudek?

Číst dál...

Odškodňovat za poškození dětí očkováním? Poslanci nejspíš budou proti

16. 3. 2017, Tyden.cz

Sněmovna zřejmě neschválí návrh, podle kterého by rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním získali nárok na odškodnění od státu. Poslanci naopak patrně umožní umělé oplodnění i nesezdaným ženám. Vyplývá to z doporučení, které dal plénu k poslaneckým pozměňovacím návrhům vládní novely zákona o specifických zdravotních službách zdravotnický výbor. O podobě předlohy budou poslanci rozhodovat pravděpodobně na dubnové schůzi.

Úprava Jana Farského (STAN, za TOP 09) předpokládá, že "za újmu nikoli zanedbatelnou", která by byla způsobena v souvislosti s očkováním, nese odpovědnost stát. Farský obdobnou úpravu prosazoval už v minulosti, podle stanoviska výboru by neměl být úspěšný ani tentokrát.

Číst dál...

Vitalia.cz - Jak jsem mluvila s politiky o očkování

18.9.2015

Nejsme proti očkování, jsme pro bezpečné očkování. Tak by se dal ve zkratce shrnout postoj skupiny rodičů, která se pokoušela prosadit změny v novele „o očkování“. Že tato snaha byla zatím marná, se ukázalo ve středu ve sněmovně.

Číst dál...

MF DNES - Co změnit při očkování dětí

profesor 2.LF UK v Praze Jiří Beran

 25.4.20015

Zdroj: MF DNES

Co se dá změnit v očkování našich dětí?

 „Stát, který neumí vysvětlit lidem, jak je očkování důležité, by se neměl pokutou hojit na vedoucím Junáka“

Číst dál...

Dvě pětiny Čechů se bojí očkování, zjistila VZP

14. 4. 2017, Tyden.cz

Téměř dvě pětiny Čechů, konkrétně 38,36 procenta z nich, se bojí očkování. Například vakcínu proti klíšťové encefalitidě, která může vést k obrně horních končetin, depresi a dokonce i úmrtí, má pouze čtvrtina dospělé populace, necelých sedm procent lidí o ní uvažuje. Vyplývá to z průzkumu, který provedla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) mezi svými klienty.

"Celková proočkovanost tuzemské populace je stále poměrně nízká. Například v Rakousku se proti klíšťové encefalitidě nechává očkovat téměř 90 procent lidí," konstatoval mluvčí VZP Oldřich Tichý. S klíštětem přitom podle něj loni přišla do styku téměř třetina lidí, kteří se průzkumu zúčastnili.

Číst dál...